ASİMDER, Türk ve Kürt Camisi İstedi…

ww

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Türkiye’deki Ermeni cemaatine ait kiliselere Ermeni asıllı olmayanların girememesinin ırkçılık olduğunu anayasadaki eşitlik maddesine aykırı olduğunu söyledi.

ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, dernek binası önünde yaptığı açıklamada, sözde Ermeni Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’ın bir tv programında; “kiliselerimize sadece Ermeni asıllı olanlar gelebilir” sözüne tepki göstererek bu Türkiye Anayasasına aykırı olduğunu, dinde ırkçılığın yanlış olduğunu belirten Gülbey açıklamasında şunları belirtti:

“Türkiye’de azınlıklar din üzerinden aslında ırkçılık yapmaktadır. Rum kilisesi, Ermeni kilisesi ve Ermeni okulları adı altında vatandaşlarımızı ırklarına göre ayırarak anayasadaki eşitlik yasasına aykırı davranılmaktadır. Bu kilise ve okul isimlerindeki ırk vurgusunun değişmesini istiyoruz, eğer değişmese o zaman bizlerinde okulları isim olarak Türk cami, Kürt cami ve okulları olarak değiştirsinler. Bu tabirler nasıl Anayasamıza aykırı ise Rum ve ermeni ırk isimlerinin de konulması yanlıştır.”

Türkiye Cumhuriyeti anayasası madde 10’da “hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınmaz” dediğini belirten Gülbey konuşmasına şöyle devam etti:

“Lozan Antlaşması’nda azınlıkların korunma altına alınmış olması ve anayasamızın eşitlik ilkeleri gereği her Türk vatandaşı özgür olduğu belirtilmektedir. Ancak kilise ve okul isimlerine ırk isimlerin verilmesi buna izin vermekte toplumda başka görüş ve düşüncelere sebebiyet verebilir. Hıristiyan vatandaşlarımızın kilise ve okullarına ırk isimlerini vermeleri Müslüman vatandaşlarımız arasında da cami ve okul isimlerine bölgesel ırk isimlerinin verilme talebinin yolunu açacaktır. Batıda Türk camisi ve okulu, Güneydoğu Bölgesi’nde ise Kürt okullarının isim taleplerini getirebilir. Bunu engelleyemezsiniz. Anayasamızın eşitlik maddesi gereği birine izin veriyorsan diğerine de izin vermelisin.”

Gülbey, yetkililerin bu konu üzerinde çalışma yapmalarını istedi. Aksi halde bu tür ırk ismiyle anılan din ve eğitim kuruluşlarının gelecekte art niyetli kesimlerin kuracağı din ve eğitim kuruluşlarına malzeme olacağı şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.