ASİMDER Srebrenitsa Katliamını Kınadı

ASİMDER SREBRENİTSA KATLİAMINI KINADI

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Merkezi, Sırpların Srebrenitsa’da Müslüman Türk halkına yaptığı katliamı kınadı.

ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, dernek binasında yaptığı açıklamada, Srebrenitsa’nın 6 Temmuz 1995’te Sırp paramiliter gruplar tarafından kuşatma altına alındığını, Boşnakların kıyımdan korunmak için BM askerlerine sığındığını, BM askerlerinin 11 Temmuz 1995 tarihinde bölgeden çekilmesiyle 8 bin 372 çocuk, genç ve yaşlı Boşnak erkeğinin Sırpların soykırımına uğradığını belirtti. Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşadığı en büyük trajedinin, uluslararası kamuoyunun gözleri önünde cereyan ettiğini dile getiren Gülbey, “Bundan 19 yıl önce Srebrenitsa’da işlenen soykırım nedeniyle kurbanların yakınları ile ailelerinin acılarını paylaşıyor ve 8 binden fazla Boşnak erkeğin öldürülmesiyle sonuçlanan bu insanlık suçunu bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Uluslararası toplumu ve bölge ülkelerinin Srebrenitsa’da yaşananlardan gerekli dersleri çıkararak, aşırı milliyetçilik ve etnik nefretin sonucu olan benzer olayların bir daha tekerrür etmemesi için her türlü gayreti göstereceğine ve gerekli önlemleri alacağına inanıyoruz. Son dönemlerde Balkanlar’da bölge liderlerinin öncülük ettiği barış ve uzlaşma çabalarını memnuniyetle izliyoruz. Bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının yolu, geçmişte yaşanan düşmanlıklara son vermek ve daha müreffeh ortak bir geleceği birlikte inşa etmekten geçtiğini düşünüyoruz” dedi.

Gülbey, Srebrenitsa katliamında Sırp komutanlar kadar BM askerlerinin komutanı olan Fransız ve Hollandalı komutanlarının da yargılanması gerektiğini savunarak, katliamı yapanlar kadar bu vahşiliğe göz yumanların da suçlu olduğunu, bu konuda AHİM’e başvuru yapacaklarını ve bu işin takipçisi olacaklarını söyledi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.