Asansörlerde Belediye-TSE İşbirliği

21

Belediye ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında “Asansör Periyodik Kontrol Hizmeti” protokolü imzalandı. Eş Başkanlık makamında gerçekleşen imza törenine Belediye Eş Başkan Av. Murat Yikit, Belediye Makine Mühendisi Sadık Kum ile TSE Iğdır İl Müdürü Arif Vural katıldı.

Yapılan sözleşmenin ardından Iğdır ilimiz sınırlarında bulunan asansörlerin yıllık kontrolleri belediye denetiminde TSE tarafından gerçekleşecek. Iğdır Belediyesi’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan yapılardaki asansörlerin yıllık periyodik kontrollerini Türk Standartları Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştirecektir. 18 Kasım 2008 tarih ve 27058 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği” ve 05 Kasım 2011 tarih ve 28106 sayılı Resmi Gazete’de “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”  hükümlerine göre bina yöneticisi, kullanıcıların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacı ile asansörlerin yılda en az bir kere kontrolünü yaptırmaktan sorumludur. 2015 yılı içerisinde gerçekleştirmek üzere akredite A tipi Muayene Kuruluşu olan Türk Standardları Enstitüsü Iğdır il Temsilciliği ile bir protokol imzalamıştır. Yapılan protokolde asansör yıllık kontrol bedeli 5 durağa kadar 144 TL+KDV. / 5.duraktan sonraki her bir durak için 10 TL+KDV olarak belirlenmiştir.

Yıllık kontrol faaliyeti 15/03/2015 tarihinden itibaren başlayacaktır. Asansörün/Asansörlerin kontrolü sonucunda hazırlanan raporun, aşağıda iletişim bilgisi verilen Türk Standardları Enstitüsü Iğdır il temsilciliğinden alınması zorunludur. Anılan Yönetmelik, bu raporda asansöre ilişkin can ve mal güvenliğini ilgilendiren eksik ve hatalar varsa giderilmesini zorunlu kılmakta ve giderilene dek asansörün işletilmesine izin vermemektedir.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.