Ardahan’dan Iğdır’a Hayvan Ambargosu

 Son günlerde Iğdır’dan Ardahan yaylalarına giden hayvancıların geri çevrildiği konusunda şikâyetler gelmekte. Iğdır’ın bir konuda daha sahipsiz kalıp, Iğdırlıların mağdur olması vatandaşlar arasında tepki topluyor.

Iğdır’dan Ardahan yaylalarına giden hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar, Ardahan Valisi’nin talimatıyla geri çevrildiklerini iddia ediyorlar. İddiaya göre Iğdır’dan giden hayvanlar Ardahan’ın yaylalarına giremiyorlar.

Ülkemizin içinde bulunduğu ağır ekonomik koşullarının giderilebilmesi için tarım ve hayvancılığın teşvik edilmesi, desteklenmesi, önündeki engellerin kaldırılması gerekirken her geçen gün yeni bir engel ile üreticilerimiz, yetiştiricilerimiz engellenmektedir.

İddia şu ki; Ardahan Valiliği verdiği talimatla meralarını Iğdır’dan giden büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine kapatmış durumda. Yani Iğdır’dan hiçbir yetiştirici hayvanını Ardahan yaylasına götüremiyor. 
Peki, sormak gerekiyor: Ardahan ile Iğdır ayrı Cumhuriyetler mi? Iğdır’da hayvanlarda hastalık var da Iğdır Tarım Müdürlüğü’nün haberi mi yok? Böyle bir durum yok ise, Iğdır karantina bölgesiymiş gibi muamele yapmak kanunun neresinde yazmaktadır?

Ardahan meraları, sadece Ardahan’ın hayvan varlığına sunulacak olsa o yemyeşil meralar kuruyup gidecektir. Çünkü Ardahan’ın büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı mera yüzölçümüne göre çok az sayıdadır. Yani meradaki otları Ardahan’ın hayvanlarının yiyip bitirmesi imkânsızken, Iğdır’ın aşırı sıcaklarında özellikle küçükbaşları ölüme terk etmek hangi milli bilinçle bağdaştırılır.

Ayrıca Iğdır’dan giden vatandaşlar milyonlarca liralar ödeyerek yaylaları kiralamaktadırlar. Yaylacılık mevsimi başlamadan aylar önce ödenen kaporalar ne olacaktır? Iğdırlı hayvancının mağduriyeti nasıl giderilecektir? Iğdır’dan hayvan satın alan bir Ardahanlı da aynı şekilde bu hayvanları Ardahan iline götüremiyor. Bu durum Iğdır’ın genel bir sorunudur. Bu sorunun çözümü için Iğdır’ın siyasileri ve bürokratları ivedilikle harekete geçmelidir.

Iğdır Valisi Enver Ünlü’nün biran önce Ardahan Valiliği ile irtibata geçip sorunun çözümü için çaba sarf etmesini bekliyoruz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

1
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.