Ardahan, Kars, Artvin Kalkınma Projesi (AKAKP), Soğuk Süt Tedarik Zinciri Kurulumu Protokolü İçin Düzenlenen Toplantıda İmzalar Atıldı

w1

Ardahan Kars Artvin Kalkınma Projesi (AKAKP) kapsamında bölgemizde ilk kez bu yıl Kars’ın Selim ilçesinin Koyunyurdu ve Benliahmet köylerinde soğuk süt zincirinin kurulması amacıyla süt toplama merkezleri kurulacak.

İlk etapta günlük beşer tonluk kapasite ile çalışacak olan süt toplama merkezleri,  Kars Süt Üretici Birliği tarafından işletilecek.

Projenin protokol ve sözleşmesi Kars İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, AKAKP Proje Koordinatörü Ümit Mansız, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mecit Boran ve Ali Sadıkoğlu’nun katılımları ile imzalandı.

Hazırlanan proje hakkında açıklama yapan Kars İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mecit Boran, soğuk süt toplama projesinin hayata geçmesiyle Süt Üreticileri Birliğinin üreticilerin sütlerini merkezde toplayarak pazarlamasını yapacaklarını söylediler.

Bu proje ile sütün soğuk ortamda bekletilecek hijyenik koşullarda uygun olarak tedarikini sağlanacağı bildirilen açıklamada,“Avans sisteminin kaldırılması ve süt kalitesinin arttırılması ile beraber sütün fiyatında iyileşme olacak ve üreticiler hak ettiği Pazar fiyatından sütlerini satma imkanına kavuşacaklar. Ayrıca, mandıraların kapı kapı süt toplamasına gerek kalmadan, alıcılar toplu soğutulmuş

sütü bir noktadan alma imkanına kavuşacaklar. Türkiye’de Trakya ve Ege bölgelerimizde yıllardır oturmuş ve başarı ile yürütülen bu sistem artık Kars ilimizde de uygulanmaya bu proje ile başlayacaktır” Denildi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.