Aras EDAŞ’ta İşten Çıkarılan İşçiler‘den Basın Açıklaması

A6

Iğdır’da Aras Edaş’ta Çalışan 16 işçinin  işten çıkarılmasına tepki gösteren arkadaşları Atatürk  caddesi Zübeyde hanım bulvarında basın açıklaması yaptılar.

            İşçileri temsilen açıklama yapan Metehan İlbeyi,  Aras EDAŞ bünyesinde çalışan Iğdır arıza onarım bakım işçileri olarak bugün buraya sesimizi duyurmaya geldik. Yıllardır Aras EDAŞ’ın kendi asıl işi olan arıza onarım bakım işi hukuksuz bir şekilde taşeronlar üzerinden yürütülmekte. Bizler de taşeron firmalarda çalışmaktayız. Taşeron sistemi enerji gibi ağır ve tehlikeli bir işkolunda bizleri güvencesizliği, yoksulluğu ve ölümü dayatmaktadır.Her 12 yılda bir tekrarlanan ihaleler sonucunda her defasında işten çıkarılmakla tehdit ediliyor, her defasında hukuksuz sözleşmelere imza attırılıyor, her defasında senetler ve ibranameler imzalattırılıyoruz. Her defasında ^iden şirketler de, yeni gelen şirketler de yıllık izin hakkımızı, fazla mesai ve bayram ücretlerimizi iç etmenin hesabını yapıyor. Köle gibi çalıştığımız işimizde tehdit edilerek yıllardır zamsız, fazla mesai ücreti almadan, bayram mesaisi ücreti almadan, yol yemek parası almadan çalışmaktayız.Iğdır genelinde 16 tane arkadaşımız Şubat ayının 10’unda işten çıkarıldı. Zincirleme iş akdimizin devam etmesi ve davasını takip ettiğimiz muvazaa tespitinin diğer illerde var olan örnekleri göstermiştir ki bizler Aras EDAŞ’ın İşçileriyiz.  Yani işten çıkarmalar keyfi ve hukuksuzdur. Yıllardır maaşımız hiç değişmiyor. Yol yemek parası bizlere ödenmiyor. Taşeronlaştırmanın verdiği güvencesizlik hissiyatı şirketler tarafından avantaja çevriliyor. Maaşımız ve geleceğimiz taşeronun iki dudağı arasına bırakılıyor. Ama iş kanununun 2. Maddesi bütün yükümlülüklerin asıl işverende yani Aras EDAŞ’ta olduğunu belirtmektedir. Ayrıca iş kanunun 41. 42. Ve 43. Maddelerinde yer alan mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili emredici hükümler de senelerdir olduğu gibi bize dayatılan yeni sözleşmede de ihlal edilmekte. Bizlere imzalatılmak istenen taahhütname ile bütün iş malzemelerinin zaaiyat ve masraflarını da bize ödettirilmeye çalışılıyor. Bu da kanuna aykırıdır. Diğer taraftan yeni taşeron firma iş bitiminde işçilere bütün haklarını verdikten sonra imzalatması gereken ibranameleri ise daha işe başlamadan tehdit altında imzalatmaya çalışıyor.İş kanunundan doğan haklarımızı ayrıntılı bir şekilde bildiren, sözleşmenin hatalarını ortaya koyan dilekçelerimizi imzalayıp Aras EDAŞ’a ilettik.  Yeni taşeron AKGÜN elektriğin işi devralmasına birkaç gün kalmasına rağmen ilettiğimiz taleplerimiz hakkında tatmin edici bir geri dönüş alamadık.Iğdır arıza onarım bakım işçileri olarak sanki 4857 sayılı iş kanunu bize uygulanmıyor. Mevsimlik işçilerle benzer koşullarda çalışılıyoruz. Bugüne kadar herkes konuştu, biz sustuk. Bugün sesimizi yükseltiyor ve taleplerimizi yineliyoruz.

Atılan arkadaşlarımız geri alınsın.

Senelerdir aynı duran maaşlarımıza zam yapılsın. Önceki yıllarda fazla mesai ve bayram mesaisi ücretlerimiz ödensin, bundan sonra da fazla mesai ücretlerimiz iş kanununa göre ödensin Maaşlarımız zamanında yatırılsın. İmzalatılmak istenen utanç ibranamesi ve utanç sözleşmesi için taşeron şirkete yaptırım uygulansın, ihale usulüyle çalıştırılmaya son verilsin. Taşerona teslim olmayacağız.”şeklinde konuştu.İşçiler Halaylar çektikten sonra olaysız bir şekilde dağıldılar.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.