Aralık İlçesinde On Köye “Entegre Sel ve Erozyon Kontrol Projesi”

Iğdır’ın Aralık ilçesinde rüzgâr erozyonunu önlemeye yönelik “Aralık Entegre Sel ve Erozyon Kontrol Projesi” tanıtım toplantısı yapıldı.
Toplantıya, Çem (Çölleşme Ve Erozyonla Mücadele) Genel Müdür Yardımcısı Cafer Orhan, Daire Başkanı Kürşat Yıldırım, Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Faruk Bayraktaroğlu, Aralık Belediye Başkanı Bayram Teksay, Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Tarım Hizmetleri Müdürü Orhan Şaban, Dsi Bölge Müdür Yardımcısı Ve Şube Müdürü, Karayolları Bölge Müdürlüğünden Baş Mühendis Ve Şube Şefi, Aralık Jandarma Komutanı, Tarım Ve Orman Şube Müdürü Ve Mühendisi, İlçe Kaymakamlık Müdürlükleri, Köy Muhtarları İle Stk Temsilcileri İle İlçe Halkı İştirak Etti.
Toplantının açılış konuşmasını ÇEM Genel Müdür Yardımcısı Cafer ORHAN yaptı. Daha sonra Orman Bölge Müdürü Şaban BIYIKLI ve Belediye Başkanı Bayram TEKSAY söz aldılar. Proje sahasının genel tanıtımı ve yapılan çalışmalar ile ilgili Orman İşletme Müdürü Taner TAZEGÜN bir sunum yaptı. Son sözü alan ÇEM Şube Müdürü Selim ŞAHİN projenin nasıl yapılacağı, yöreye ne gibi katkı sağlayacağı ve projenin önemi hakkında bilgiler verdi ve toplantı soru cevap şeklinde sürdürdü.
Bilindiği üzere; orman, mera, toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımının sağlanması, çeşitli gelir getirici ve refah düzeyini artırıcı faaliyetler ile doğal kaynaklar üzerindeki baskının hafifletilmesi amacı ile ÇEM Genel Müdürlüğü tarafından “Entegre Havza Rehabilitasyon Projeleri” hazırlanmaktadır. Söz konusu projeler OGM (Orman Genel Müdürlüğü) ve ÇEM (Çölleşme ve Erozyonla Mücadele) Genel Müdürlüğü işbirliği ve ilgili diğer kurumlar ve yerel halkın katkıları ile katılımcı bir yaklaşımla hazırlanmaktadır.
Bu kapsamda 2018 yılı programında yer alan Entegre Mikro havza Rehabilitasyon Projeleri hazırlık süreci sürdürülmektedir.
OGM ve ÇEM Genel Müdürlüğü işbirliği ile 2018 yılında Iğdır İli Aralık İlçesinde Yenidoğan, Adetli, Kolikent, Ortaköy, Karahacılı, Yukarıtopraklı, Yukarıaratan, Aşağıaratan, Emince, Gödekli köylerinin içinde yer aldığı “Iğdır İli-Aralık İlçesi Entegre Sel ve Erozyon Kontrol Projesi” hazırlanacak.
Bu projedeki asıl amaç yöreyi olumsuz etkileyen Erozyonu ve Ağrı Dağından gelen seli önlemek ve yöre halkının sorunlarını çözmeye yönelik bilgi alma ve yöreye katkı sunma; ayrıca yöre halkını proje başarısı için projeye dâhil etmesi planlanıyor.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.