Anız Yakanlara 42,44 Tl İdari Para Cezası Uygulanacak

 

İlimizde hububat hasadı başlamıştır. Hasat sonrası tarlada anız kalmaktadır ve çiftçiler tarafından anız yakılabilmektedir. Konu ile ilgili, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sayın Muhammed BEKTAŞ tarafından açıklama yapılmıştır. Sayın BEKTAŞ “ Öncelikle hububat hasadının İlimize hayırlı ve bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum. Ancak hasat sonrası anızın yakılması konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Yurdumuzda hasat döneminden sonra hububat alanlarının yaklaşık %30 unun anızı yakılmaktadır.

Anız yakma           

*Toprağın yapısını bozar,

*Toprağın verimliliğini düşürür,

* Toprak içindeki faydalı canlıları yok eder,

* Yakma sonucu havadaki karbonmonoksit oranı artar ve hava kirliliği oluşur,

     * Komşu tarlalardaki hasat edilmemiş mahsüle, bağ – bahçelerdeki meyve ve sebzelere zarar verir. Zararları nedeniyle modern tarımda anız yakmaya yer yoktur. Ülkemizde 1993 yılından beri anız yakılması yasaklanmıştır.

            Tarlanın maliki ya da zilyedi olan kişiler tarafından anız yangınını önlemek için tüm tedbirlerin alınması gerekmektedir. Tüm tedbirlere rağmen yangın çıkması durumunda, Jandarma, İtfaiye Müdürlüğü ve muhtarlığa bildirimde bulunulmasına, yöre halkının yardımı ile yangının söndürülmesi için gerekli girişimlerin bulunulması yangının diğer tarla, bağ, bahçe, mera vb. yerlere sıçramasının engellenmesi gerekmektedir. Yine, anız yangını ile ilgili işlem yapabilmemiz için, İl Müdürlüğümüze ihbarda bulunulmalıdır. Konu ile ilgili gerekli tedbirleri almayarak anız yakanlara veya sebep olanlara; 5491 sayılı Çevre Kanununda değişiklik yapılan 2872 sayılı “Çevre Kanunu”nun 20 Maddesi ( l ) bendi gereğince dekar başına 42,44 TL idari para cezası uygulanacaktır.” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.