Ani’de Çevre Düzenlemesi

s2

Ani’de yapılacak koruma amaçlı imar planı ve çevre düzenlemesine engel olan sorun ortadan kaldırılacak.

Kars İl Genel Meclisi, daha önce onayladığı Kars Ani Şehri Koruma Amaçlı İmar Planı ve Çevre Düzenleme projesine itiraz edilmesi konusunu yeniden görüştü.

Kars İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, başkanlığında toplanan meclis, Ani Şehri Koruma Amaçlı İmar Planı ve Çevre Düzenleme projesine yapılan itirazı oy birliği ile reddetti.

Daha önce Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 19.09.2013 gün ve 410 sayılı karar ile uygun bulunan “Kars Ani Şehri Koruma Amaçlı İmar Planı ve Çevre Düzenleme Projesi” İl Genel Meclisi tarafından 06.11.2013 tarih ve 104 sayılı karar ile onaylanmıştı. Ani’de yapılacak çevre düzenleme projesine, köy halkından 5 kişi itiraz ederek kamulaştırılacak olan arazilerine biçilen maddi değerin yetersiz olduğunu ileri sürerek karara itiraz etmişlerdi. Mecliste oy birliği ile alınan kara göre 5 kişiye ait arazilerin istimlak bedelleri yeniden belirlenecek.

Fakat yasaya göre ise 3194 sayılı “İmar Kanununun” 8b maddesi “Koruma Amaçlı İmar Planları ve Çevre Düzenleme Projelerinin Hazırlanması, Gösterimi, Uygulaması, Denetimi, Müelliflerine İlişkin Usul ve Esaslara Ait Yönetmeliğin Planların Onaylanması başlıklı 8. Maddesi göz ününe alındı.  “Kars Ani Şehri Koruma Amaçlı İmar Planı ve Çevre Düzenleme Projesi” İmar Planları, Plan Uygulama Hükümleri ve Plan Açıklama Raporu 18.11.2013 ile 17.12.2013 tarihleri arasında Ocaklı Köyü Muhtarlığında Kars İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü ilan panosunda ve internet (htpp://www.karsozelidare.gov.tr/) sayfasında askıya ve ilana çıkarıldı.

Böylece 1.derece arkeolojik sit alanı içinde bulunan ve itiraz eden vatandaşlara ait 989 parsele ait taşınmazın, 600 metre karelik kısmında dilekçe sahibi şahsın evi ve müştemilatının bulunduğu ve evin yıkılmamasını ve koruma amaçlı imar planı plan açıklama raporunda belirtilen arsalara biçilen değerlerin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek “Kars Ani Şehir Koruma Amaçlı İmar Planı ve Çevre Düzenleme Projesi” ne itirazda bulunulmuştu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.