Ambalaj Atıkları Tesisi Hizmete Hazır

AMBALAJ ATIKLARI  TESİSİ HİZMETE HAZIR 1 (1)

Iğdır ili Çevre Hizmetler Başkanlığı tarafından yapılan Ambalaj ayrıştırma sistemi tesisi hizmete hazır.

            Belediye Eş Başkanı aynı zamanda Çevre Hizmetleri Birliği Başkanı Murat Yikit’ aralarında Tuzluca Belediye eş başkanları Mehmet Gültekin,Neşegül Can, Hoşhaber Belde Belediye Eş Başkanı Ali Çam, Iğdır İl Genel Meclis Eş Başkanı Dilek Yanardağ’ın bulunduğu heyete tesisleri gezdirerek,tesis hakkında bilgi verdi.

‘Doğuda ilkleri başarıyoruz’

Tesis hakkında heyete bilgi veren Belediye Eş Başkanı aynı zamanda Çevre Hizmetleri Birliği Başkanı Murat Yikit, doğuda ilkleri yaşamının mutluluğu içerisinde olduklarını belirterek”

 Iğdır İli Çevre Hizmetleri Başkanlığı tarafından yapılan Ambalaj ayrıştırma tesisi hizmete hazır. Çevre hizmetleri Meclis Üyelerine tesisi gezdiren Birlik Başkanı Murat Yikit, Doğuda ilkleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Serhat kalkınma Ajansı ile birlikte yürütülen projenin toplam bütçesi yaklaşık 775.000 TL olarak gerçekleşti. Bu bütçenin 525.000 TL’si Serhat Kalkınma tarafından finanse edilmiştir. Geri kalan 250.000 TL’si ise Çevre Hizmetleri Birliğinin bütçesi tarafından karşılandı.  İmalat sanayinin gereksinimi olan hammaddenin temini için geri dönüşümü sağlanabilir ambalaj atıklarının çevresel sürdürülebilirlik esasları dâhilinde kazanımını sağlamak bu projenin genel amacını teşkil etmektedir.  Bu projenin hayata geçmesi ile Iğdır İli Çevre Hizmetleri Birliğine Bağlı Belediyelerin sınırları içerisinde oluşan geri dönüşüm ürünleri olan plastik, cam, kâğıt, metaller toplama ayırma tesisi ile imalat sektörüne kazanımını sağlanacaktır” dedi

 Yikit son tesislerin amaçlarında ve tesislerden faydanacak bölgelere değinerek” Bu projenin hayata geçmesi ile Iğdır ili Çevre Hizmetleri Birliğine bağlı Iğdır Merkez, Doğubayazıt, Diyadin, Aralık, Tuzluca, Karakoyunlu, Melekli, Halfeli, Hoşhaber Belediyeleri ve Iğdır İl Özel İdaresi sınırları içerisinde oluşan ambalaj atıkları toplanacaktır.  Toplama ayırma tesisi için Katı Atık Düzenli Depolama alanında bulunan atıl durumdaki 1000 metrekarelik eski garaj alanının rehabilite edilmesi için inşaat faaliyetleri yapıldı. Toplama ayırma tesisi için gerekli makine ve ekipman alımı işleri yapılmıştır. Bu kapsamda Besleme Bunkeri, Yükleme Bandı, Ayırma Bandı, Manyetik Seperatör, Çalışma Platformu, Malzeme Bacaları, Malzeme Biriktirme Konteynırları, Yatay Balya Hidrolik Pres Makinesi, Proses pompası ekipmanları alınmıştır. Proje kapsamında bir diğer alım ise forklift alımıdır. Tesiste ayırma bandında sınıflarına göre ayrılan atıklar pres makinesine gönderilecek. Burada farklı sınıflarda (kâğıt, plastik ve metal) ayrı ayrı preslenerek balya haline getirilecektir. Balya haline gelmiş olan ambalaj atıklarının tesisi içinde stoklanması ve yüklenmesi amacıyla bir adet forklift alınmıştır.

Tesise alınan bir diğer araç hidrolik sıkıştırmalı ambalaj atığı toplama aracı¬dır. Proje kapsamında projenin bir parçası olarak Birliğe üye belediyelerde oluşacak olan ambalaj atıklarının kay¬nağında toplanabilmesi amacıyla bir adet toplama ve taşı¬ma aracına ihtiyaç duyulmuştur. Kaynakta ayrıştırılacak olan ambalaj atıklarının ayrıştırma tesisine getirilmesi için 1 adet 10+1,5 m3 lük hidrolik sıkıştırmalı çöp aracı DMO aracılığıyla alınarak tesisin bir parçası olmuştur. Ayrıca Tesisin kurulmasında hibeleri ile katı sağlayan Serhat Kalkınma Ajansına teşekkür ediyorum. Dedi.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.