Alikamerli Çiftçileri Sulama Birliği’nden Çözüm Bekliyor

ll

Bu yıl, beklenen yağmurların yeteri kadar olmaması ve gecikmesinden dolayı, başta İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere ilimiz Iğdır’da da kuraklık çiftçiler için büyük sorun olmaya devam ediyor. Kuraklıktan dolayı ekilen ürünlerinin yanma noktasına geldiğini belirten çiftçiler, yetkililerin bu konuda daha duyarlı ve hassas olmaları gerektiğini belirttiler. Özellikle Alikamerli Köyü mevkiindeki yonca tarlalarında ilk yüzün biçilmesine rağmen tarlanın sulanamaması büyük sorun teşkil ediyor. Alikamerli çiftçilerden Mehmet Emin Ay yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu yıl sulama suyunun az olması tarlalarımızdaki ürünlerimizin köklerini neredeyse yanma noktasına getirdi. Ama sadece suyun az olması değil, Tuzluca ve Kağızman mevkiindeki barajlarda suyun uzun süreli tutuluyor olması da ilimizdeki kuraklığın başlıca sebeplerindendir. Sulama Birliği’nden suyun fazla tutulmaması konusunda daha fazla çaba sarfetmelerini istiyoruz. Şuanda Alikamerli bölgesine su verilmiyor. Bazı beldelerin sularının sürekli akmasına rağmen bizim uzun süre su olmadan bekletilmemiz bizleri zor duruma sokuyor.

Ayrıca Sulama Birliği suyu dağıtırken küçük ve büyük tarlaların sulanma sürelerini de göz önünde bulundurmalıdır. 10 dönüm tarlası olan kişiyle, 100 dönüm tarlası olan kişiye birkaç saatlik sulama imkânının verilmesi ortaya adaletsiz bir durum çıkarmaktadır. 100 dönüm gibi büyük tarlaları olan kişilerin birkaç saatte sulama yapıp bitirmeleri mümkün değil. Bu konuda Sulama Birliği ekiplerinden biraz daha duyarlı ve hassas olmalarını rica ediyoruz.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.