“Akdamar Kilisesi Hıristiyan Türkler Tarafından Yapılmıştır”

tr

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER) Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Gülbey, tarihi Akdamar Kilisesi üzerinde inceleme yaptıklarını belirterek; “eserde koşan atın üstünde geriye dönük ok atan savaşçı figürü var. Bu figür, Türklere aittir ve birçok tarihi eserde de yer almıştır. Bu figürler ışığında Akdamar Kilisesi’nin, Hıristiyan Türkler tarafından yapıldığını anlıyoruz” dedi.

Gülbey, gazetecilere yaptığı açıklamada, Van’da bulunan Akdamar Kilisesi’nin dönemin Peçenek ve Kıpçak Türklerince yapıldığını savundu. Kilise üzerinde tarihi motifler yer aldığını vurgulayan Gülbey; “Akdamar Kilisesi üzerine geniş çaplı bir inceleme yaptık. Bu kilisenin üzerindeki eserde koşan atın üstünde geriye dönük ok atan savaşçı figürü var. Bu figür, Türklere aittir ve birçok tarihi eserde de yer almıştır. Bu figürler ışığında Akdamar Kilisesi’nin, Hıristiyan Türkler tarafından yapıldığını anlıyoruz” diye konuştu.

Gülbey, aynı eserdeki atın kalçasında da hilal figürü olduğunu, bunun İslamiyet öncesindeki Türkler tarafından kullanılan bir simge olduğunu söyledi. Bu semboller ışığında kilisenin Hıristiyan Türkler tarafından yapıldığının ortaya çıktığını vurgulayan Gülbey, şunları söyledi:

“Zaten kilisenin yapıldığı dönemde bölgede Peçenek ve Kıpçak Türkleri yaşıyordu ve Hıristiyan idiler. Daha sonra Müslümanlığı geçişle, kilisenin kullanımı da Ermenilere kalmıştır. Akdamar Kilisesi, çok önemli bir eserdir. Bu eser üzerinde geniş bir araştırma yapılması şarttır. Herhangi bir araştırma yapmadan Ermenilere ait olduğunu söylemek tarihi çarptırmak olur. Bununla ilgili çalışmalarımızı yetkili makamlara ilettik. Akdamar Kilisesi, Hıristiyan Türkler tarafından yapılmıştır. Bunu da eseri inceleyince görüyoruz.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.