AK Parti Iğdır Belediye Başkan Adayı Buluş: “Halepçe’yi Unutmayacağız”

Ünlendi Barajı'yla su sorunu çözülecek

26 yıl önce Halepçe’de yaşanan katliamı lanetleyen AK Parti Belediye Başkan Adayı Av. Mustafa Buluş, insani ve vicdani düşünen hiçbir insanın bu tür toplumsal olaylara kayıtsız kalmaması gerektiğini belirtti.

AK Parti Iğdır Belediye Başkan Adayı Av. Mustafa Buluş Halepçe Katliamı’nın 26. dönümü nedeniyle kınama mesajı yayınladı. AK Parti Iğdır Belediye Başkan Adayı Av. Buluş yaptığı yazılı basın açıklamasında Halepçe katliamı ile ilgili şu açıklamalarda yer verdi:

“Halepçenin insanlığın en büyük utancı ve affedilmez suçudur. 16 Mart 1988’de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlenmişti. Halepçe sakinlerinden 5 binden fazla insanın öldüğü, 7 binden fazla insanın da yaralandığı bu katliam tarihe bir kara leke olarak geçmiştir.

Dönemin Irak Devlet Başkanı diktatör Saddam Hüseyin’in talimatıyla tarihin en büyük katliamlarından birini gerçekleştirme yolunda kentin kalbi parçalanırken, her tarafa kadın, çocuk, genç ve yaşlı demeden sokaklar insan cesetleri ile dolmuştu. Kentin sokaklarında gezen zehirli gazlar bu talihsiz insanların yok olmasına sebep olmuştur. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen Halepçe Katliamı’nın bırakmış olduğu izler silinmemiştir ve insanların yüreğinde derin yaralar bırakmıştır. Artık dünyanın hiçbir yerinde bu tür insanlık suçlarının işlenmesini arzu etmiyoruz. Başka Halepçe ve benzeri katliamların yaşanmaması için birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularıyla birbirimize sarılmamız ve kardeşçe bir yaşam için hepimizin üzerine sorumluluk düşmektedir. İnsani ve vicdani düşünen hiçbir insanın bu tür toplumsal olaylara kayıtsız kalmaması gerektiği inancındayız.

Biz AK Parti Iğdır İl Teşkilatı olarak Halepçe’de yaşanan zulmü kınıyoruz. Masum Halepçe şehitlerini bir kez daha anıyor, yüce Allah’tan rahmet diliyoruz. Halepçe’yi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız! Allah’ın laneti zalimlerin üzerine olsun.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.