Ak Ocaklar Derneği Genel Başkanı Hakan Yiğit, Iğdır’da 15 Temmuz FETÖ/PDY Darbe Girişimini Anlattı

 

Iğdır Ak Ocaklar Derneği tarafından "Bir Damla Gözyaşı Ak Ocaklar" projesi kapsamında Iğdır’da 15 Temmuz Darbe girişimi anlatılarak Darbe girişimine karşı duranlara plaket verildi.

Kültür merkezinde düzenlenen programda konuşan Iğdır Ak Ocaklar Derneği başkanı Hasan Baydan ”Genel başkanımız Hakan Yiğit, Türkiye'nin her tarafını dolaşarak 15 Temmuz darbe girişimini herkese anlatıyor. 15 Temmuzu unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Fetö darbe girişimine karşı Bütün Türkiye’de olduğu gibi Iğdır’da da dik duruş sergiledik ve darbecilere karşı meydanları doldurduk. Türk Milleti olarak Ülkemizi parçalamak isteyen hainlerin ve fetoşcu sinsi yaratıkların karşısında canımız pahasına mücadele ettik şehitler verdik bundan sonrada mücadelemiz sürecektir.”dedi.

15 Temmuz Darbe girişiminde ikiz kardeşini şehit veren ve bir kardeşi de gazi olan Ak Ocaklar Derneği Genel Başkanı Hakan Yiğit,  15 Temmuz'da yaşananları anlattı.

Yiğit,  15 Temmuz darbe girişimi sırasında kardeşi Erkan Yiğit'in şehit edildiğini, yeğenin ise yaralandığını hatırlatarak, o geceyi 'cihat gecesi', Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısını ise 'cihat çağrısı' olarak kabul ederek sokaklara çıktıklarını Darbeyi durdurmak için dernek üyeleri olarak değişik noktalarda yerlerini aldıklarını, bunu gönüllü olarak manevi bir güçle yaptıklarını söyledi.

Yiğit, 'Vatan bir tane ya şereflice ölecektik ya da onursuzca yaşayacaktık. Allah bize öyle bir güç verdi ki 50 tonluk tankların önünde durduk. Onların uçakları, helikopterleri, tankları, silahları vardı, bizim ise elimizde sadece Türk bayrakları vardı.' dedi.

 Ak Ocaklar'ın yeni kurulan bir dernek olduğunu belirten Yiğit, buna rağmen 2 şehit verdiklerini ve böylece aynı zamanda bir şehit derneği olduklarını ifade etti.

Bir şehit ağabeyi olarak da sorumluluklarının arttığı söyleyen Yiğit, darbe girişimini 'tiyatro' olarak nitelendirenlere, 'Yaşadıklarımız bir tiyatroysa benim kardeşim nerede? Şehit olan 241 kişi nerede?' diye sordu.

Olayın ilk günü yas tuttuklarını daha sonraki günler ise demokrasi nöbetlerinde yer aldıklarını anlatan Yiğit, 'Darbe girişiminde millet devletine sahip çıktı, Devlet de şimdi şehitlerine ve gazilerine sahip çıkıyor' diye konuştu.

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde gerçekleştirilen saldırı sonucu ikiz kardeşlerden Erkan Yiğit şehit olurken, Volkan Yiğit ise aldığı yara sonucu gazi oldu. Olay günü kardeşlerinin darbe girişimine engel olmak için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önüne gittiklerini kaydeden Ak Ocaklar Derneği Genel Başkanı Hakan Yiğit, “15 Temmuz akşamı Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak geçmiştir. Köprüde tanklar geçtikten sonra herkes birbirini aramaya başladı ve o şekilde haberimiz oldu. O gün ailelerimizle Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajına istinaden şöyle bir vedalaşma yaptık 'Gün birlik günü, gün meydanlara inme günü ve tüm vatandaşlarımızın da meydanlara inmesini istiyoruz' demesi üzerine helalleştik” diye konuştu.

Daha sonra Iğdır’da Darbe girişimine karşı duran Vali Ahmet Turgay Alpman adına Vali Vekili Bilgehan Karanfil’e, Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Jandarma komutanı Kahraman Dikmen, eski Karakoyunlu belediye başkanı Ziyat Ali Deliktaş ile vatandaşlara plaket verildi.

Tören sonunda öğrencilere 15 Temmuz darbe anılarını yazmaları için defter kalem dağıtıldı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.