Aile İçi Şiddetle Mücadele Eğitimi Verildi

ee

Iğdır Valiliği Koordinasyonunda Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yürütülen ve Sodes tarafından finanse edilen ‘Sodesle Zamanımız Daha Değerli’ projesi Kapsamında Rehber öğretmeni İsmail Boz tarafından aile içi şiddete yönelik eğitim gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Proje Koordinatörü Mehmet Gül gerçekleştirdi.

Mehmet Gül;  “Proje kapsamında ele almak istediğimiz değerlendirilmeyen zamanın değer kazanmasıdır. Bu kapsamda zamanın boşa harcayan dezavantajlı kişilerin kaybettikleri zamanın farkına, kötü alışkanlıklardan kurtularak, bu zaman diliminde neler yapılabilir hakkında fikir sahibi olmaları ve kişisel gelişmelerine olanak sağlamaları hedeflenmiştir.

Erkeğin egemen olduğu toplumumuzda, yaşı kaç olursa olsun aldığı kararlar aile bireyleri tarafında koşulsuz kabul edilmektedir. Sağlıklı bir toplum için öncelikle hedef gurubun değişmesi gerekmektedir. Bu grubun yaş aralığı 18-65 olarak belirlenmiştir. Proje kapsamında dahil ettiğimiz kişilerin alışkanlıklarını bir anda değiştirmek mümkün değildir. Ancak, onlardan gelecek adım yerine ilk adımı biz atmalıyız. Dezavantajlı gruplar üzerinde yürütülecek olan proje; onları farkında olmadan kapsamına dahil edecek, içerik ve programlar işlenmelidir. Projemizin en önemli noktası ise hedeflenen grubun alışkanlıklarını, ortamlarını, arkadaşlarını ve hatta kullanımlarını terk etmek zorunda bırakılmamasıdır.

 Bu nedenle;

1-Aile İçi Şiddet ile mücadele Eğitimi

2-Kadın Haklarına İlişkin Bilinçlendirme Faaliyetleri Eğitimi

3-Aile İçi İletmişimi Güçlendirmeye yönelik Faaliyetler

4-Madde Bağımlılığı ile Mücadeleye yönelik Faaliyetler

5-Yurttaşlık ve Kenti birlikte yaşama bilincini güçlendirmeye yönelik faaliyetlerdir.

Projemizle bu 5 temel faaliyetle ilimizdeki dezavantajlı kesimlere gerekli bilgilendirme ve eğitimler yapılarak yaşamlarını daha kolay ve yaşanılabilir bir hale getirmektir” dedi.

 Eğitime Iğdır Valisi Davut Haner’in eşi Sema Haner ile beraber Kültür ve Turizm müdürü Osman Engindeniz, Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Bilim ve Teknoloji Müdürü Mehmet Kanyar ile beraber Konaklı Mahallesi sakinlerinden kadınlar da katıldı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.