Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Adem Safa’nın “7-14 Ocak Haftası Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” Mesajı

Beyaz Baston; 1921 yılında Londra’da bir trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, çevredekilerin kendisini fark etmesi ve dikkat çekici olması için bastonunu beyaza boyamasıyla ortaya çıkmış bir engelli hareketidir. 

1931 yılında Fransız Görme Engelliler Örgütü, görme engellilerin bastonunun beyaza boyanmasını ve bu hareketin beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve her yıl 7-14 Ocak haftası “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” olarak anılmaktadır.

Engelli bireylerin toplumla kaynaşması moral ve motivasyonlarının yükselmesi açısından çok önemlidir. Görme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarında kalıcı çözümler üretmek, yaşama sevinçlerini canlı tutarak onların hayata tutunmalarını kolaylaştırmak, insana ve topluma gösterdiğimiz saygının en önemli göstergelerinden biridir. Bakanlığımız ve Iğdır İl Müdürlüğü olarak, Engelli bireylerimizin sorunlarına sahip çıkmak, toplumsal yaşama tam katılımlarını sağlamak, doğru ve kalıcı çözümler üretmek, onların yaşama sevincini yitirmeden ve ayrımcılığa maruz kalmadan engellerini aşarak yaşama sımsıkı sarılmaları, mutlu bir yaşam sürmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bu önemli gün ve haftada millet olarak tüm görme engelli vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu engelsiz bir yaşam diliyorum.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.