Ağzıyla Yaptığı Resmi Hediye Etmek İstiyor

9

Henüz 6 yaşındayken yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapılarak iki kolunu kaybeden Yusuf Akgün, ağzıyla yaptığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmini kendisine hediye etmek istiyor

            29 yaşındaki Yusuf, yüksek elektrik akımına kapılmasıyla iki kolu kopmuş ancak yılmamış, azmetmiş bir başarı örneğidir. Uzun atlama, koşu, judo, kick boks, yüzme, tiyatro, yazarlık, ressamlık on parmağında on marifet. Onlarca spor dalında dünya ve Türkiye dereceleri var. Ancak onun iki hayali var; ilki "engelimi aştıran adam" dediği Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı görüp yaptığı tabloyu vermek, ikincisi de İstanbul Boğazı'nı yüzerek geçip dünya engelli rekorunu kırmak.

ELEKTRİK ÇARPMASINDA İKİ KOLUNU KAYBETTİ

            6 yaşında dağlarda koyun otlatmaya başladım ve bir gün dağda merakla tırmanmaya başladığım elektrik direği hayatımı kararttı. Elektrik akımı beni 35 metre uzağa fırlatıyor. Tüm vücudum yanıyor, önce öldü denilmiş sonra Iğdır Devlet Hastanesi'ne kaldırmışlar. Doktorlar bana 24 saat ömür biçmiş. Bedenimin bir yanı dururken diğer yanındaki etler dahil dökülmüş. Aylarca tedavim sürmüş, kollarımı kurtaramamışlar kendileri çürüyüp düşmüş. İki kolumu da kaybettiğim o gün başladı hayat mücadelem. Yıllarımı aldı ancak benim gibileri gözeten bir hükümetin de desteğiyle engelimi aştım. Bir yıl sonra babam maddi imkansızlık ve daha bir eğitim aldırma düşüncesiyle Ankara Saray Çocuk Yuvası'na verdi. Bu yuva beni Yusuf Akgün yaptı" diye konuştu.

İLK RESMİ 8 YAŞINDA YAPTI

            Akgün, maddi imkansızlıklar nedeniyle babam beni yaralarım yeni iyileşmişken yuvaya verdi. Yalnızdım, eksiktim kendimce kendimi aşmak, yeni becerilerle engelimi unutup hayatı kazanmak zorundaydım" dedi. Sanat ve spor alanında onlarca alanda profesyonel olarak faaliyet gösteren Akgün'ün maharetleri saymakla bitmiyor. "İlk resmimi 8 yaşında ders arasında yaptım" diyen Akgün, "Birçok üniversiteye girdim, birçok kez sınavlarını kazandım ancak hepsinin mülakatında kaybettim, engelli olduğum için üniversiteye kabul edemeyeceklerini, etseler bile rapor ve diğer aşamalarda sıkıntı yaşayacaklarını söylediler. En son özel bir üniversitenin Tekstil Mühendisliği bölümünü tam burslu olarak kazandım, kabul de edilince okudum. Benim elim-kolum, ağzım ve ayaklarım. Koluma malzemeyi bantlayarak yağlı boya ve diğer çalışmalarımı yapıyorum. Biraz zaman alıyor ancak yapıyorum. Yüzme konusunda da kendimi geliştirmeye özen gösterdim, Türkiye ve dünya çapında dereceler elde ettim. Koşuda dünya 5'inciliğim var. Uzun atlama, koşu, judo, kick boks, yüzme, tiyatro, sahne sanatları, yazarlık ki hikâyeler yazıyorum. Kısa filmler çekiyorum. Tekstil firmalarına koleksiyon çiziyorum" dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.