Ağrı Dağı’nın Florası Kitaplaştırıldı

AĞRI DAĞININ FLORASI KİTAP HELİNE GETİRİLDİ (BÜLENT MAVZER/IĞDIR-İHA)

Iğdır Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yusif Zeynalov’nun 4 yıllık bilimsel çalışması sonucu Ağrı Dağı’nda bulunan bitkiler kitap haline getirildi.

Doç. Dr. Yusif Zeynalov ve Orman ve Su işleri Iğdır Şube Müdürü Mete Türkoğlu tarafından hazırlanan “Ağrı Dağı’nın florası” kitabı basına tanıtıldı. Kitap hakkında bilgi veren Doç. Dr. Yusif Zeynalov, dört yıllık çalışma sonucunda Ağrı Dağı’nda bulunan bitkileri tespit ettiklerini belirtti. Doç. Dr. Yusif Zeynalov, “Ağrı Dağı’nın Florası” isimli bu yayın; 55 familya, 204 cins ve 386 taksona yer verilmiştir. Bu kitapta yer alan taksonlardan yüzde 40’ı Iğdır ili için ilk defa bu çalışmada tespit edilmiş bitkilerdir. Ayrıca 52 endemik takson yer almaktadır ve bunlardan da 20 tanesi Iğdır ili için endemiktir. Bu kitap bilim adamları, lisans ve lisansüstü öğrenciler, doğa turizmi, kısaca toplumun her kesimine hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Özelliklede üniversitelerin biyoloji bölümleri, ziraat fakültesi ve ortaöğretim öğrencilerimize faydalı olacaktır” dedi.

“İSMİ OLMAYAN 4 BİTKİYE AĞRI DAĞI ADI VERDİK”

İsmi olmayan 4 bitkiye ‘Ağrı Dağı’ adını verdiklerini anlatan Zeynalov, “Yaptığım araştırmada daha bir bitkinin ‘Ağrı Dağı’ isminde olmadığını gördüm. Bu benim çok dikkatimi çekti ve sürekli aklımdaydı. Bu vesile ile biz Ağrı Dağı’nda yetişen 4 bitkinin literatürde isminin bulunmadığını gördük ve bu 4 bitkiye Ağrı Dağı adını verdik. Bu kitap çok güzel oldu. Biz Ağrı Dağı’na sahip çıkmasak, başkaları çıkıyor sahipleniyor. Bu kitap ile Ağrı Dağı’nı ve florasını tescillemiş olduk. Ağrı Dağı’nda daha kitap haline getirilecek binin üzerinde bitki var. İmkan verilmesi durumunda bunlarda kitap haline getirilebilinir” diye konuştu.

Orman ve Su işleri Iğdır Şube Müdürü Mete Türkoğlu da, Türkiye’nin ve Avrupa kıtasının en yüksek, dünyanın ikinci en büyük volkanik dağı olan Ağrı Dağı’nın Ağrı ve Iğdır illerinin sınırları içerisinde yer aldığını söyledi.

Kitap tanıtımına Iğdır Emniyet Müdürü Yüksel Babal, Çevre ve Şehircilik Müdürü Hamdi Görkem de katıldı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.