Ağrı Dağı’nda Artık Ceylanlar Gezecek

AĞRI DAĞI’NDA ARTIK CEYLANLAR GEZECEK DOĞAL ORTAMA ALIŞAN 51 CEYLAN, AĞRI DAĞI’NA BIRAKILDI

Gaziantep’ten Iğdır’a getirilen ve doğal ortama alışan 51 ceylan, Ağrı Dağı’na bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığının geçmiş yıllarda ceylan popülasyonu yok olan Ağrı Dağı’na bırakmak için Gaziantep’ten getirttiği ceylanlar, bölgedeki iklime ve bitki örtüsüne uyum sağladı. Fotokapanlarla 24 saat izlenen ceylanların hal ve hareketleri, uzman veteriner hekimler tarafından yaklaşık bir ay boyunca gözlemlendi. Adaptasyon sürecini sorunsuz atlatan ceylanlar, bugün Ağrı Dağı’na bırakıldı.

 Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, ceylanların sorunsuz bir şekilde adaptasyon sürecini atlattığını söyledi. Bu sürecin yaklaşık bir ay sürdüğüne işaret eden Türkoğlu, “Ceylanlar sorunsuz bir şekilde bu süreci tamamladı. Buradaki kapıları açtık. Artık Ağrı Dağı’na doğru istedikleri zaman gidebilecekler. Bakanlığımızın uzmanları, ceylanların burada rahat bir şekilde yaşayabileceğini tespit etti. Yani sorun yok” dedi.

Türkoğlu, ceylanların rahat bir şekilde çoğalabileceğine dikkat çekerek, “Buraya bırakılan 51 ceylanın 29 tanesi dişi, geri kalanı erkek. Yani popülasyonun devamlılığını sağlayacak sayıda dişi ve erkek ceylan mevcut. İnşallah Ağrı Dağı’nda uzun yıllar yaşayacaklar” şeklinde konuştu.

Iğdır Üniversitesi Rektörü İbrahim Hakkı Yılmaz da Iğdır Üniversitesi olarak Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile ortak yürütecekleri proje kapsamında Ağrı Dağı’nın eteklerinde bulunan üniversite kampüs alanında ceylanlar için bir çiftlik kuracaklarını söyledi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.