Ağrı Dağı Iğdır’a Tescillendi

Ağrı Dağı, Iğdır İmza Danışmanlık Yetkilisi Esat Bindik tarafından ticari, kültürel ve turizm olarak Iğdır’a tescillendi.

Iğdır İmza Danışmanlık Yetkilisi Esat Bindik 01.12.2013’de 530755 tescil nolu ve marka cinsi ticari kültürel, ve turizm olarak Ağrı Dağı’nı tescillediklerini belirtti.

Bindik; “Serhat Kalkınma Ajansı’nın son yayınladığı eserde gördük ki Ağrı Dağı yüz ölçümü bakımından %68 Iğdır il sınırları içinde olup gerçekten Iğdır’a aittir. Ağrı Dağı’nın Iğdır’ın turizm rotası olduğunu belirtmek ve turizm yönünden Iğdır için büyük bir eksikliği gidermek için marka tescilini aldık.

Ayrıca ilerleyen yıllarda Ermenistan Sınır Kapısı’nın açılması ile birlikte Ağrı Dağı’nın bölgemiz için bir turizm cenneti olacağını düşünüyoruz. Ağrı Dağı’nın önemini bir kez daha vurgulamak ve bölgemiz için önemini bir daha anlatmak amacı ile bu işlemi gerçekleştirdik. Türkiye’de ve dünyada tanınan Ağrı Dağı’nın tescillemiş olduğumuz bu marka patent hakkını gerçek sahipleri olan, Iğdır Valiliği’ne devredeceğiz.

Iğdır ovasından 4000 m.yi geçen bir kot farkıyla yükselen Ağrı Dağı, Türkiye’nin en büyük dağı olma unvanına sahiptir. Düşük nem miktarına sahip ve açık havalarda Ermenistan, Nahçıvan, Azerbaycan ve İran toprakları ile Van, Kars, Bitlis yörelerinden görülebilen bir büyüklüktedir. Ağrı veya Eğri Dağ olarak isimlendirilen bu volkan, yabancı kaynaklarda ise Ararat olarak geçer.

Urartulardan beri farklı isimler ile adlandırılan Ağrı Dağı’na, Ermeniler Masis, İran coğrafyacılarının da kullandığı gibi Farsça olarak Kûh-i Nuh, Arap dağcılar ise Cebel-el Hâris, Küçük Ağrı’ya da Cebel-el Havayris derler. Dinî kitaplarda ismi Nuh Tufanı ile geçer ve Ararat isminin Nuh efsanesinden geldiği belirtilir. Bizler de bu güzel ve dünyaca ünlü ve marka haline gelen Ağrı Dağı markasını Iğdır’a kazandırmaktan çok mutluyuz” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.