“Ağrı Dağı Eteklerini Ceylanlar Diyarı Yapacağız”

hg

15 gün önce Ağrı Dağı etekleri ve Iğdır Ovası’na, Gaziantep Erikçe Ceylan Üretme İstasyonu’ndan özel sandıklara yerleştirilerek getirilen 28 ceylan bırakılmıştı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, doğaya yaban hayvanı yerleştirme çalışmaları kapsamında Gaziantep Erikçe Ceylan Üretme İstasyonu’ndan yakalanan 9 erkek erişkin, 2 erkek yavru, 13 dişi erişkin olmak üzere toplam 24 adet ceylan daha Iğdır Aralık İlçesi Kazım Karabekir Tarım İşletmesi arazisinde bulunan alıştırma tel çiti içerisine adaptasyon süresi sonunda doğaya salınmak üzere bırakıldı.

Dilucu’nda bulunan Kazım Karabekir TİGEM’de çitle kapatılan 10 hektarlık alana bırakılan ceylanlar, yeni çevreye uyum sağlamaya çalışacak. Stres ve uyum süreçlerinin ardından koruma altına alınan ceylanların Ağrı Dağı’na ya da Iğdır Ovası’na gitmeleri için kapılar açılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlık Müşaviri Taner Tazegün; “Ağrı Dağı eteklerine bırakmış olduğumuz 28 ceylanların doğaya uyum sağladıktan sonra 24 ceylandan oluşan ikinci bir sürüyü de getirdik. Toplam 52 ceylan oldu. Çevreye uyum sağladıkları takdirde iki hafta içerisinde doğaya bırakmayı planlıyoruz.

            6 yıl önce projeyi hazırladık ve Ağrı Dağı’nda ceylan olması gerektiği yönünde rapor yazıldı. Iğdır için ve turizm açısından büyük önem taşıyan projemizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyaca ünlü Ağrı Dağı artık ceylanlarıyla da anılacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.