Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde Hasta Okulu

 

Iğdır Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezince düzenlenen Hasta Okulu etkinliği Aralık ayı boyunca Çarşamba günleri Dt. Ayça GÖĞCEBULAK tarafından vatandaşlara Diş Fırçalama ve Ağız Hijyeni Motivasyonu eğitimi veriliyor.

07.12.2016 Çarşamba günü Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin toplantı salonunda verilen eğitime yaklaşık 32 hasta ve yakını katılarak beklenenin üzerinde ilgi gördü.  Dt. Ayça GÖĞCEBULAK;   ‘’ Ağız Diş sağlığını korumanın temelinde ağız ve diş temizliği yatıyor. Bu sebeple diş fırçalamaya ayrı bir titizlik gösterilmeli; iyi bir fırçalama 4 dakikanın altında olmamalı, diş fırçası üç ayda bir değiştirilmeli.

Çürük oluşumunu engelleme; beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi, ağız bakımının iyi yapılması ve en önemlisi koruyucu hekimlik uygulamalarından faydalanılması ile mümkündür.

Ağız bakım ürünlerinin değerlendirilmesinde flor içerikli ürünler ön plana çıkmaktadır. Fakat ağız bakımında temel prensip, mekanik olarak tüm diş yüzeyleri ve çevre dokuların temizlenmesi olduğundan, diş hekimleri özellikle belli bir ürünü tavsiye etmekten kaçınırlar. Bunun yerine hastalara iyi bir oral hijyen eğitimi verilmesi ve ağız bakımı konusunda motivasyonunu artırılması hedeflenir. Bu anlamda koruyucu hekimlik uygulamaları ile 6 aylık periyotlarda yapılacak muayeneler büyük önem kazanmaktadır.

 İyi bir fırçalamada diş-diş eti birleşim hattının üzerinde gıda artıkları kalmayacak şekilde bir yol hedeflenmelidir. Fırçanın hangi şekilde tutulacağı ve hangi yönde hareket ettirileceği, kullanıcının durumuna göre belirlenir.

Dişetleri demek yerine, diş-dişeti birleşim hattı demek daha doğru olacaktır. Bu hat ağız sağlığının en zayıf komponentini oluşturur. Diş-dişetleri arasında bulunan oluk, bakteriler için aşılması nispeten en kolay bariyerdir. Fırçalanırken hedeflenen şey bu olukta mikrobik dental plağın birikiminin engellenmesidir.

Diş ipleri, ara yüz fırçaları, elektrikli fırçalar, ağız gargaraları ve ağız duşları başlıca akla gelenlerdir. Diş ipi kullanımı ara yüzeylerde fırçalama ile ulaşılması mümkün olmayan alanlar için gereklidir. Ara yüz fırçalarını özel durumlarda belli bölgeler için önerebilmekteyiz. Bu temizlik araçlarının kullanım kombinasyonlarını oluşturmak, ağza özel öneriler almak gerekir.’’ dedi ve bütün hasta ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerinde bulunarak sözlerini bitirdi. Vatandaşımız ağız ve diş sağlığına çok önem verdiğini ifade eden Kamu Hastaneleri Biriliği Genel Sekreteri Op.Dr.Kemal EYVAZ bu tarz toplantılarının geliştirilerek devam edeceğini ifade etti.​

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.