AFAD-SEN’den İcracı Bakanlık Talebi

MEHMET

Iğdır AFAD-SEN İl Başkanı Mehmet Öztürk, AFAD Çalışanları Sendikası (AFAD SEN) Genel Başkanı Ayhan Çelik’in, koalisyon hükümetinde Başbakanlık’a bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının icracı bakanlık olarak yeniden düzenlenmesini talep ettiklerini açıkladı.

Iğdır AFAD-SEN İl Başkanı Mehmet Öztürk AFAD SEN Genel Başkanı Ayhan Çelik’in, Afet ve Acil Durum Bakanlığı’nın kurulmasına yönelik istekleri konusunda yazılı bir açıklama yaptı. Çelik açıklamasında; “Türkiye’nin yüzde 96’sının başta deprem olmak üzere doğal afet riski altında olduğu ve Türkiye sahip olduğu tektonik, sismik, topografik ve iklimsel yapısı gereği doğal afetlerle sıklıkla yüz yüze kalan bir ülke. Su baskını, sel, çığ, heyelan, yangın ama en önemlisi deprem. Ülkemiz depremlerde insan kaybı açısından dünyada üçüncü, etkilenen insan sayısı açısından sekizinci sırada. Ortalama olarak her yıl büyüklüğü 5 ile 6 arasında değişen en az bir deprem yaşanmakta. Doğal afetlerin doğrudan ya da dolaylı olarak neden olduğu maddi ve manevi kayıplarının afet yönetiminin ve koordinasyonunun titiz bir şekilde ele alınmasını istiyoruz. Bu sebeple 2009 yılında Bakanlığa bağlı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na bağlı Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık’a bağlı Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü kapatılarak 2009 yılında çıkarılan 5902 sayılı yasa ile Başbakanlık’a bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kurularak yetki ve sorumluluklar tek bir çatı altında toplanmıştır. Ancak yine de yeterli olmamıştır” ifadelerini kullandı.

İl Başkanı Mehmet Öztürk ise şunları söyledi:

“Genel başkanımız Çelik, özellikle sınırda yaşanan göç dalgası ile beraber iş yükü artıyor. Personel atamalarında çok sıkıntılar yaşanmakla olup en son 2013 yılında KPSS ile personel alımı yapılmıştır. Personel açısından Doğu ve Güneydoğu bölge illerinde personel sıkıntısı yaşanmaktadır. 2014 yılında 6525 sayılı torba yasada yapılan değişiklik ile AFAD personeli ekonomik anlamda mağdur edilmiştir. Bu mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Ayrıca genel seçimlerin sona ermesi ile beraber yeni oluşturulacak koalisyon hükümetinde Başbakanlık’a bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının icracı Bakanlık olarak yeniden düzenlenmesini genel başkanımız talep etmektedir.” Formun Altı

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.