AFAD-SEN Iğdır İl Başkanı Mehmet Öztürk: “Enflasyon Farkı Ödenmeli”

gg

AFAD-SEN’in Iğdır İl Başkanı Mehmet Öztürk enflasyon ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Asgari Geçim Endeksi Araştırmasında, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 956 TL, açlık sınırı ise bin 507,89 TL oldu. Araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 956 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim ise 3 bin 979 TL olarak belirlendi.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim bir önceki aya göre yüzde 1.78 oranında artmıştır. Çalışan tek kişinin açlık sınırının ise bir önceki aya göre yüzde 1.52 oranında artarak bin 507,89 TL olarak hesaplandı. 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2014 yılı Haziran ayında bin 543,71 TL olarak tahmin edildi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 945,15 TL ile memur maaşının yüzde 43,78’ini oluşturdu. Araştırmaya göre Haziran ayında bir memur, maaşının yüzde 71.5’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.”

“Enflasyon farkı ödenmeli”

Haziran ayı asgari geçim araştırmasını değerlendiren Öztürk; “imzalanan toplu sözleşme sonucunda kabul edilen seyyanen zam memura pahalıya patlamıştır. Tarihi başarı olarak nitelendirilen toplu sözleşme, enflasyon farkı dahi içermeyen hayal kırıklığından ibarettir. 2 günde yangından mal kaçırırcasına ve diğer bütün zamlardan feragat ederek yalnızca 123TL’lik seyyanen zam nedeniyle memurlar ilk defa Temmuz ayında ikinci yarıyıl zammı alamamıştır” dedi.

2014 yılı ilk altı aylık enflasyon oranının yüzde 5.7 olarak açıklandığını anımsatan Öztürk; “resmi rakamlardan açıkça görüldüğü üzere memur 2014 yılının başından itibaren ciddi bir ekonomik kayba sürüklenmeye devam etmektedir. Eğer Hükümetin ilk teklifi olan yüzde 3+ yüzde 3’lük zam bile kabul edilmiş olsaydı; memur maaşlarına enflasyon farkıyla birlikte ortalama aylık 100TL daha fazla artış gelecekti. Bununla birlikte gerçek anlamda pazarlık yapılmış olsaydı, bu yıl için yüzde 4 + yüzde 4 veya yüzde 5+ yüzde 5 zam almak mümkündü. 123 TL’lik komik zam aylar öncesinden eriyip gitmiştir.

Bu nedenle TBMM gündeminde bulunan Torba Kanun çalışmalarında memurlara ve emeklilere 2014 yılı için enflasyon farkı verilmesi zorunlu hale gelmiştir. Mecliste görüşülen Torba Kanun’da memura enflasyon farkı ödemesi maddesi mutlak suretle kabul edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.