Acil Servis Değil Kahvehane!

9

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde iki büyük hastane kazandırıldı ilimize. Bina yapım aşamasında pek fazla zorlanmıyoruz. Eskisi kullanılamaz hale geldiğinde hemen yenisini inşa edebiliyoruz. Ama şu sağlık hizmeti verme konusunu bir türlü halledemiyoruz. Bir hastanedeki acil servisin misyonunu ve hizmetinin ne kadar hayati önem taşıdığını gerek idari personele ve gerekse doktor ve hemşirelerimize bir türlü anlatamıyoruz.

Iğdır Devlet Hastanesi’nin acil servisi ne yazıkki eski hastanenin sorumsuz tavrını ısrarla devam ettiriyor. Acil servise giden hastaların muayene için dakikalarca doktorların keyfini beklemesi vatandaşı çileden çıkarıyor. Bırakın doktoru, hastanın kolundan çıkarılması gereken bir serum için dahi en az 3-4 kez hemşire çağırmak zorunda bırakılıyoruz.

Acil servisimizin sorumsuzluğuna bizzat geçtiğimiz Cuma günü şahit oldum. Amcamı kalp rahatsızlığı sebebiyle acil servise götürdüm, nefes darlığı çektiğinden dolayı nöbetçi doktor hanımdan acil müdahale etmesini rica ettim. Lakin doktor hanımı koltuğundan kaldırıp müdahale odasına getirebilene aşk olsun. Serum takması için çağırmam gereken hemşireler Facebook’a girmekle meşgul oldukları için kendilerinden de bir sonuç alamadım. Durumun aciliyeti sebebiyle doktor hanımla tartışıp kendisi hakkında şikâyetçi olacağımı söyleyerek hastaneyi terk edip Özel Bulut Hastanesi’ne gitmek için çıkacaktım. Lakin doktor hanımın “istediğin yere şikâyet et” demesi üzerine bu pişkinliğe de bir anlam veremedim.

Bir gazeteci olarak bizzat şahit olduğum bu duruma, daha birçok vatandaşın da maruz kalabilmiş olduğunu tahmin ediyorum.

Önemli olan yeni büyük sağlık kurumları inşa etmek değildir. Kamu kurumu içerisinde vatandaşa sunulan hizmetin kalitesi, bir binanın görkemli görünüşünden çok daha önemlidir. Umarım hastanemizin maliyeti ve görkemi kadar, acil serviste sunulan hizmet de bir gün taktir toplayacak duruma gelir.

MEHMET TOKA

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 ahmet Haziran 25, 2015 Cevapla
0 0

çok güzel bir konuya temas etmişsiniz çok haklısınız eminim ki aynı olayla hergün karşılaşan birileri vardır sesini duyuramayan