9. Uluslararası Âşıklar Bayramı Başladı

KARS 9. ULUSLARARASI AŞIKLAR BAYRAMI BAŞLADI AŞIK MURAT ÇOBANOĞLU MEZARI BAŞINDA ANILDI AŞIKLAR KORTEJ YÜRÜYÜŞÜNDE HÜNERLERİNİ GÖSTERDİ

KARS 9. ULUSLARARASI AŞIKLAR BAYRAMI BAŞLADI AŞIK MURAT ÇOBANOĞLU MEZARI BAŞINDA ANILDI AŞIKLAR KORTEJ YÜRÜYÜŞÜNDE HÜNERLERİNİ GÖSTERDİ

Kars Belediyesi’nce düzenlenen 9. Uluslararası KarsÂşıklar Bayramı başladı. Âşık Murat Çobanoğlu mezarı başında anıldı. Âşıklar, kortej yürüyüşünde hünerlerini gösterdi.

Aşıklar Bayramı Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla start aldı. Buradan Merhum Halk ozanı Aşık Murat Çobanoğlu’nun mezarının bulunduğu Asri Mezarlığı’na geçildi. Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ve programa katılan aşıklar Murat Çobanoğlu’nun mezarına karanfil bıraktı. Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi.
Asri Mezarlığı’ndan ayrılan kalabalık buradan kortej yürüyüşünün başlama noktası olan eski Erzurum Yolu üzerinde bulunan Murat Çobanoğlu’nun heykelinin bulunduğu Faikbey Caddesi üzerinde toplandı. Daha sonra kalabalık buradan topluca sazlı-sözlü davul zurna eşliğinde yürüyüşe geçti.

Sırasıyla Faikbey Caddesi, Kazımpaşa Caddesi’nden devam eden kortej yürüyüşü Harakani Küllüyesi önünde sona erdi. Kortej yürüyüşü sırasından aşıklar birbirinden güzel eserlerini seslendirdi. Vatandaşlar ise kaldırımlar da aşıklara eşlik etti.

Aşıklar Bayramı ile ilgili açıklamada bulunan Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, “Aşıklık geleneği aşıklığın doğduğu ilk yer olan Kars ve Kars Kafkasya bölgesidir bildiğiniz üzere, dolayısıyla bu aşıklık geleneğinin burada her yıl daha da artırılarak genişletilmesine, daha geniş organizasyonlar içerisinde yapılmasından yanayım. Çünkü aşıklar bizim dilimizdir. Duygumuzdur, sözümüzdür, herşeyimizdir. Söyleyemediklerimizi dahi onlar sazlarıyla dilleriyle söylüyorlar. Biz bu geleneği daha da genişletmeliyiz. Unutmamalıyız. Unutturmamalıyız” dedi.

Kars Belediyesi tarafından organize edilen 9. Uluslararası Kars Aşıklar Bayramı’na yurt içinden ve yurt dışından yaklaşık 200 aşık katıldı.

Kars Aşıklar Bayramı programı bugün saat 14.00’te İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu’nda devam edecek. Programda yurt içinden ve yurt dışından gelen aşıkların atışmaları yer alacak. Aşıklar Bayramı 3 gün sürecek.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.