7. Uluslararası Arapça Bilgi Yarışması Yapıldı

ULUSLARARASI ARAPÇA BİLGİ YARIŞMASI'NIN 3. BÖLGE ELEMELERİ IĞDIR’DA YAPILDI. (İHA/IĞDIR-İHA)

Uluslararası Arapça Bilgi Yarışması’nın 3. bölge elemeleri Iğdır’da yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nce Türkiye genelinde düzenlenen, “7. Uluslararası Arapça Bilgi Yarışması”nın 3. bölge elemeleri Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü ve Iğdır Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından yapıldı.

Iğdır İl Kültür Merkezi’nde düzenlenen yarışmaya, 11 ilden Anadolu İmam Hatip liselerinden öğrenciler katıldı. Programda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Arapça bilgi yarışmalarının temel amacı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün Arapça öğrenimini desteklemek olduğunu söyledi. Bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yöneltmek ve Arapça dini metinleri anlamalarını sağlamanın Ortadoğu ülkeleri ile gelişen ekonomik ve sosyal ilişkilere katkı sağlamak olduğunu ifade eden Cırıt, “Bu yarışmaların belirtilen amaçlara ulaşılmasına katkı sağlamasını umut ediyorum. Çünkü Arapça sadece bir Arap dili değil, aynı zamanda bir ümmet dilidir. Zira kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Peygamber Efendimiz’ in sünnet-i seniyesinin ve diğer İslami ilimlerin de dilidir. Bu açıdan Arapça’nın öğrenilmesi ve öğretilmesi hem bugün bölük pörçük olan İslam aleminin bütünleşmesini sağlayacak dini bir mecburiyet; hem de globalleşen dünyada ’Bir lisan, bir insan’ ifadesi ile özetlenen dil öğrenmenin gelişim ve entegrasyon açısından zorunludur. Bugün 22 Arap ülkesinde 450 milyona yakın nüfus tarafından anadil olarak ve bir buçuk milyara yakın Müslüman’ın da konuşmaya çalıştığı bir dil olarak dünya dili olma yolunda olması da Arapça’nın önemini pekiştirmektedir. Ayrıca Arapça’nın yoğun olarak konuşulduğu Ortadoğu coğrafyası ile Osmanlı’dan gelen tarih, kültür ve kader birliğimiz düşünüldüğünde de Arapça’nın bizim açımızdan önemi bir kez daha artmaktadır. Bugün Filistin bir işgal yaşıyorsa, Suriye’de bir savaş varsa, Irak sıkıntılar içerisindeyse, bu halklarla yabancılaştık, işte o zaman bu coğrafya üzerinde kötü emeller taşıyan kişilerin, bu emellerini gerçekleştirmesine farkında olalım veya olmayalım, katkıda bulunduk. Demin de söylediğim gibi Arapça sadece bir Arap dili değildir, aynı zamanda bir ümmet dilidir. İnşallah bu yarışmalar sayesinde yetişen gençlerimiz, bir süredir bigane kaldığımız veya bigane bırakıldığımız bu ümmet dilinin aramızda tekrar yeşermesine katkı sağlayacaktır” dedi.

Yarışmada, birinci Muş, ikinci Rize, üçüncü Erzincan Anadolu İmam Hatip lisesi öğrencileri oldu. Yarışma kapsamında birinci olan Muş Anadolu İmam Hatip Lisesi Ankara’da yapılacak olan Türkiye finaline gitmeyi hak kazandı. Programda dereceye giren 12 öğrenciye çeyrek altın, 70 öğrenciye de giyim çeki verildi.

Yarışmaya, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nden yetkililer, Rektör Yardımcısı Prof. Mehmet Faik Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, okul müdürleri, Iğdır Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.