7. Türkiye Tohumculuk Kongresi Iğdır Üniversitesinde Yapılacak

Tohum bilimi, bitki ıslahı ve genetiği, tohum fizyolojisi, tohumculukta biyoteknoloji kullanımı, tohumluk teknolojileri, tohumculukta üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, sertifikasyon sistemleri, tohumluk pazarlaması, ıslahçı hakları ve etik gibi tohumculuk sektörünü ilgilendiren tüm konuları kapsayan ve Türkiye’nin en büyük kongrelerinden biri olma özelliği taşıyan Türkiye Tohumculuk Kongresinin bir sonraki ev sahipliğini Iğdır Üniversitesi yapacak.
2002 yılında ilk defa Ege Üniversitesinde gerçekleştirilen; daha sonra Çukurova, Ankara, Ondokuz Mayıs, Dicle ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitelerinde devam ettirilen Tohumculuk Kongresi; 2011 yılından itibaren Uluslararası katılımlı olarak üniversite, kamu ve özel sektör üçgeninde Türkiye’deki tohumculuk faaliyetlerine yön veriyor.
Her üç yılda bir yapılan Tohumculuk Kongresinin 6.sı ise 10-13 Eylül tarihleri arasında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde gerçekleştirildi. Kongreye üniversitemiz adına Dr. Öğr. Üyesi Eren Özden sözlü ve poster bildirilerle katılım sağladı.
Rektör Alma’dan davet mektubu
Kongrede üniversitemiz adına bir tanıtım sunumu gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Eren Özden, gerek üniversitemizin son yılda gerçekleştirdiği atılımlara gerekse Iğdır’ın sahip olduğu potansiyele dikkat çekerek Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın kongreye göndermiş olduğu davet mektubunu okudu. Mektubunda katılımcıları bölgeye davet eden ve 7.Türkiye Tohumculuk Kongresinin üniversitemizde gerçekleştirilmesini arzu ettiklerini belirten Rektör Alma; “2008 yılında kurulan Iğdır Üniversitesi hızla büyümekte ve gelişmektedir. Türkiye’nin en büyük mikro klima bölgesi olan Iğdır’ımızda Ziraat Fakültesi 9 bölümle bölgenin Tarımsal potansiyelinin ortaya çıkarılması ve sorunlarına çözüm bulmak için geceli gündüzlü çalışmaktadır. Buradan aldığımız övünç ve gayretle 7. Türkiye Tohumculuk Kongresine ev sahipliği yapmaktan onur ve gurur duyarız. Bu konuda anlayışınız ve desteğinizi bekler tüm katılımcıları sevgi ve saygıyla selamlarım” ifadelerini kullandı.
En çok oyu Iğdır Üniversitesi aldı
Kongre sonunda yapılan değerlendirme toplantılarının ardından, bir sonraki kongrede ev sahipliği yapmak isteyen üniversitelerin adaylıkları oylama ile belirlenirken; 5 üniversite arasında en çok oyu alan Iğdır Üniversitesi 2021 yılında gerçekleştirilecek 7. Türkiye Tohumculuk Kongresine ev sahipliği yapmaya layık görüldü.
Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sulhattin Yaşar’ın önemli katkılarıyla ev sahipliğini yapacağımız 7. Türkiye Tohumculuk Kongresinin tarımsal alanda üniversite-özel sektör işbirliğine katkı sağlayacağını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Eren Özden; “Gerçekleştireceğimiz kongre ile bilimsel çalışmalar yapmanın yanı sıra ülkemiz tohum üretici şirketleri, bitki ıslahçıları, Tarım ve Ormancılık bakanlığı nezdinde birçok araştırma enstitüsü araştırmacısı ile seçkin yabancı bilim insanlarını bir araya getiren panel ve workshoplar düzenlemeyi planlıyoruz. Uluslararası katılım sayesinde sadece ülkemizde değil farklı ülkelerde yapılan çalışmaları da takip etme şansımız olacak. Kongre sırasında sektörün
sorunları ve çözüm önerileri konusunda konu uzmanları ve sektör temsilcilerinin katılacağı paneller düzenlenecek; ana konu başlıklarında ulusal ve uluslararası uzmanlar tarafından çağrılı bildiriler sunulacaktır. Özel firmalara faaliyetlerini ve ürünlerini tanıtabilmeleri için kongre alanında stant açma fırsatı verilecek, iş forumları düzenlenecek. Böylece kongrenin, sadece akademisyenlerin bilimsel çalışmalarını sunduğu bir etkinlik yerine, reel sektörün sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı, yapılan bilimsel çalışmaların akademik camia yanında özel sektörle de paylaşıldığı, üniversite-özel sektör işbirliklerinin kurulması için fırsatlar sunacak bir platform olmasını hedefliyoruz. Milli ve yerli ekonominin olmazsa olmaz sacayaklarından biri olan yerli tohumculuğun 2023 vizyonunda üniversitemizde tartışılacak olması üniversitemiz ve ilimiz adına büyük bir onur kaynağı olacaktır” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.