“20 Ocak Olayları Sovyetlerin Gerçek Yüzüdür”

11

Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal, 20 Ocak olaylarının 25. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Ünsal, mesajında şu bilgilere yer verdi:

“20 Ocak olayları Rusların gerçek yüzü ve acımasızlığı vahşiliğidir. Aynı zamanda Azerbaycan Türk’ünün bağımsızlık ateşini yaktığı gündür. 20 Ocak’ta Sovyet tanklarının Azerbaycan’da masum insanları şehit etmeleri tarihe kara bir leke olarak geçmiştir. Bu olaylar hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bağımsızlık isteyen bir milleti hiçbir şeyle engelleyemezsin. Nitekim tanklar, toplar Azerbaycan Türk’ünün bağımsızlık ateşini söndüremedi.

Azerbaycan halkının hüzün ve şeref günü olan 20 Yanvar’daki vatan şehitlerini hiçbir zaman unutmayacağız. Azerbaycan halkı bağımsızlık sevdasından vazgeçmez. Neye mal olursa olsun Azerbaycan bağımsız olacaktır. Her yerde 3 renkli bayrağımız dalgalanacaktır. Gün bağımsızlık günü ve Rusların esaretinden kurtulma günüdür.

Asırlardır Ermeni ve Rus hücumlarına katliam ve soykırımına Azerbaycan Türk’ü maruz kalmıştır. Bunun neticesinde Azerbaycan Türk’ünü göçe zorlamak, Ruslaştırmak, adlarını
değiştirmek gibi asimilasyon politikası uyguladılar. Barışsever milletin kanuni haklarına bakmayıp, 19 Yanvar gecesi ateş açtılar. Mazlum ve silahsız halkı tanklar altında ezip, insanları korkutmak, yıldırmak için dünyada görülmemiş örneklerle şehitlerin gözlerini çıkartmak gibi vahşilikler de sergilediler. Binlerce insanın Azadlık Meydanı’nda başlatmış olduğu bağımsızlık hareketi bugünkü “Bağımsız Azerbaycan” devletini yarattı. Şehitleri 25. yıldönümünde rahmetle anıyorum.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.