60 YIL BİR YASTIĞA BAŞ KOYDULAR

Iğdır’ın Melekli Beldesinde yaşayan 60 yıldır bir yastığa baş koyan evli çift Kurban –Fatma Arat çiftinin aşkları, ilk günkü gibi sürüyor.

Iğdır’ın Zülfikar köyünde 1960 yılında görücü usulü ile düğünde görüp beğendiği Fatma ile tanışarak dünya evine giren Kurban –Fatma Arat çiftinin 60 yıllık evliliği çevresindekilerin takdirini topluyor

Yıllardır çiftçilik ve lokantacılık yaparak 10 çocuk büyüttüklerini söyleyen Kurban –Fatma Arat çifti ilerlemiş yaşlarına rağmen kendi imkanlarıyla bahçelerinde her türlü sebzeyi yetiştiriyorlar.

Kendi deyimleriyle 97 ve 95 yaşında fakat nufusta 89-87 yaşında olan Melekli beldesinde yaşamlarını sürdüren 89 yaşındaki “Kurban dede” ile 87 yaşındaki eşi “Fatma nine”, zamanlarını bahçede sebze ve meyve yetiştirerek ve sohbet ederek geçiriyor.

Kurban –Fatma Arat çifti, 60 yıllık evlikleri boyunca eşiyle 15 dakika dahi küs durmadıklarını söylediler. Fatma Nine ,evlendiğimiz günden beri çok mutluyuz.

Kurban’ın eşi vefat etmiş 3 çocuğuyla kalmıştı. Köyümüze gelerek bir düğünde beni görüp beyenmişti. İstediler önce melekli uzak gitmem dedim.

İyi adamdır mutlu olursun dediler bende kabul ettim. Üç çocuğu beni anne bildiler bende onları kendi çocuğum gibi gördüm sardım sarmaladım. Gerekirse aç uyudum ama o çocukları aç bırakmadım.

 Daha sonra kendi çocuklarım oldu 10 çocuk büyütüm. Okuttum evlendirdim, Almanyaya gönderdim. hepsi hayatlarını kurtardılar kendi evlerini ailelerini kurdular. Çok mutluyum 60 sene içinde bana tek kelime kötü bir söz söylemediler.

Beraber çalıştık Allaha şükür iyiyiz.Oğlanlar kızlar gittiler. Biz de baş başa kaldık. Bizimde vaktimiz bu bahçede geçiyor. Saygı olursa sevgi olur, sevgi olursa saygı olur. Saygı ve hürmet olmazsa geçim olmaz. Eşimi halen seviyorum.

Bugüne kadar birbirimizle hiç küs kalmadık. Yaşlarımız geçse de birbirimize olan sevgimiz hiçbir zaman azalmadı.”dedi.

Eşiyle 60 yıl önce Zülfikar köyünde düğünde görüp beğendikten sonra evlendiklerini anlatan Kurban dede, evlilikleri boyunca birbirlerine olan sevgi ve saygılarının hiç bitmediğini belirtti.

Zamanın su gibi akıp gittiğini ifade eden Kurban dede, şunları söyledi:” Eşim rahmetli olunca 3 çocukla kaldım. Iğdır da bir dostum vardı ona derdimi anlattım.

bana Zülfikar köyünde yarın düğün var gel orda bir akrabamız var gör bakalım dedi. Bende düğüne gittim. Fatma’yı oynamaya saldılar.

Gördüm aklım başımdan gitti. İçinde bir aşk ateşi yandı. Evlendik,evlendikten sonra 60 yılın nasıl geçtiğini bilemedik. Çok iyi günlerimiz geçti. On çocuğumuzu birlikte huzur içinde büyüttük. Tarlada çalıştık ektik biçtik. Hiç kavga yapmayız, çok güzel geçiniriz. Eşimi çok seviyorum. Aşkımız ilk günkü heyecanıyla devam ediyor. Sevgi ve saygı olursa evlilikler de uzun sürer.Her gün şiir okurum, aşkım derim. “

İlk günkü gibi birbirine bağlı olan çift, birbirlerine karşı sevgi sözcüklerini dillerinden hiç bir zaman eksik etmiyor. Bahçelerine ektikleri, sebzeleri sulayarak çapa yaparak vakit geçiriyorlar.

Doğal beslendiklerin belirten Kurban ve Fatma çifti, tereyağı yani hayvan yağı yediklerini çalışan insanın genç ve huzurlu olduğunu sağlıklı olduğunu söylüyorlar.

Melekli beldesinin “ Kültür Sanat “sokağında yaşayan çiftler sokağın adeta gülen yüzleri,…. Asırlık mutluluğun sırrı birbirlerine okudukları şiirlerdeki güzel sözlerde ve karşılıklı sevgi saygıda saklıydı ,, mahalle sakinleri bu gülen yüzlerin resimlerini yaptırıp dış kapıya astılar.

Fatma nine misafirperverliklerini göstermek için kendilerini ziyarete gelenlere “Ağız şirinliği olsun” diye şekerleme ikram ediyor. Şekerleme verince kendisini mutlu hissettiğini söylüyor.

Kurban –Fatma çifti,”gençler birbirlerine saygılı olsunlar iyi ahlakla yetişsinler.anne ve baba sözü dinlesinler.”dediler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

2
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.