5.Türk Dünyası Nevruz Şenlikleri.

A2

Lahey’de Nevruz coşkusuYalçın Çakır LaheyAzerbaycan Türk Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Lahey’de düzenlediği Hollanda’da ki Türk boylarının katıldığı geleneksel Nevruz şenliği şölenine yoğun ilgi vardıLahey’de düzenlenen Nevruz Şenliği’ne Hollandalı davetliler, belediye meclis üyeleri, Azerbaycan, Nogay, Batı Trakya Kerkük, Özbek ve Kazak Türkleri Türk ve Azeri sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Çeşitli müzik ve folklor gösterilerinin de yeraldığı etkinlikte açış komuşmasını yapan Hollanda Azerbaycan Türk Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Aşkın, bu tür kültürel ve tarihi bayramları genç nesillere aktarmak için büyük bir özveride bulunduklarını söyledi. Yıllardır ihmal edilen ve yeni kuşaklara manası tam anlamıyla ifade edilen bu bayramın geniş bir coğrafyada coşkuyla kutlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Aşkın, “Türk Milletinin yeniden dirilişini ifade eden nevruz ya da diğer adıyla Ergenekon bayramı aynı zamanda Türk boyları açısından bir kaynaşma ve ortak bir mensubiyet adresi olma özelliği taşımaktadır”.

Lahey’de Opera Salonu’nda gerçekleşen programın eğlence bölümünde

sahne alan Frangiz Bagirova, Erdal Baydar, Tülin Yılmaz güzel türküleriyle Kafkas ekibi, ve efeler grubu halk dansları gösterileriyle salondakileri coşturdu. Güne misafir olarak katılan sanatcı Başak Gürses’de güne katılımı ile destek verdi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.