“4708 Sayılı Yapı Denetim Kanunu ve 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun” Konulu Paneller

22

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 27.01.2015 ve 28.01.2015 tarihlerinde 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu ve 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun kapsamında İlimizde faaliyet gösteren Yapı Denetim Kuruluşlarına ve Ruhsat vermeye yetkili idarelere ( İl Özel İdaresi, İl Belediyesi, İlçe Belediyeleri, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü) yönelik paneller gerçekleştirdi.

 İlimizde faaliyet gösteren Yapı Denetin Kuruluşlarına Yönelik 27.01.2015 tarihinde yapılan panelde açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Muhammed BEKTAŞ “ 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği Kapsamında Müdürlüğümüz olarak kanunda bize tanımlanan görevimiz gereği denetimler yaptık ve yıl itibariyle de çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir. İlimizde bulunan Yapı denetim firmaları olarak sizlerle bilgi alış verişi yapmak, bizim tespit ettiğimiz bazı hususlarda gerekli uyarıları yapmak, sizlerin de görüş ve önerilerinizi dinleyerek varsa eksiklik ve kusurların ortadan kaldırılması için Yapı Denetim ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürlüğümüzce hazırlanan sunumla bu toplantının yapılmasının verimli olacağını düşündük. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum” dedi.

Panel Öncesinde söz alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Yapı Denetim ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Sami MOÇ “ Can ve mal güvenliğini teminen, imar plânına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetimini sağlamak ve yapı denetimine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacı ile yayımlanan 4708 sayılı Yapı Denetimi Kanunu ve Ürünlerin piyasaya arzı, uygunluk değerlendirmesi, piyasa gözetimi ve denetimi ile bunlarla ilgili olarak yapılacak bildirimlere ilişkin usul ve esasları belirlemek amacı ile yayımlanan 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun kapsamında Müdürlüğümüz kanunlarda belirtilen görevlerini icra etmektedir. 4708 Sayılı Kanun ile birlikte binaların yapımında sizlere ve Müdürlüğümüze verilen sorumluluk gereği yapılan çalışmalar neticesinde güzel noktalara gelindi. Ayrıca 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanunun uygulanmasıyla binalarda kullanılan yapı malzemelerinde standart ve şartnamelere uygunluğun kontrol edilerek insanların sağlığı için en uygun binaların yapılması konusunda çalışmalarımız oldu. Yaptığımız denetimler sonucunda tespit ettiğimiz hususlarda ve bahsi geçen kanunların değişen uygulama yönetmelikleri hakkında sizlerle bilgi alışverişi yapmak ve karşılıklı görüşlerimizi paylaşmak için bu paneli hazırladık” diye konuştu. 

            İlimizde ruhsat vermeye yetkili ( İl Özel İdaresi, İl Belediyesi, İlçe Belediyeleri, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü) idarelere yönelik 28.01.2015 tarihinde yapılan panelde açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Muhammed BEKTAŞ “ 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği Kapsamında  İlgili idare olarak tanımlanmış olan İlimizde Ruhsat vermeye yetkili kurumlarımız olarak sizlere düşen görevler bulunmaktadır. Müdürlüğümüz olarak yaptığımız denetimler ve bu denetimler paralelinde sizlerle olan kanun kapsamındaki iletişimimizin sağlıklı bir biçimde yürüyebilmesi, 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun kapsamında yapılan binalarda kullanılan yapı malzemelerinin standartlara uygun yapılmadan kabul edilmemesi ve en az hata ile bu hedeflerimizi gerçekleştirmek adına görüş alışverişi ve karşılıklı bilgi paylaşımıyla sonuca ulaşmak için bu paneli düzenledik. Yaptığımız bu çalışmanın faydalı olacağını düşünüyor, sizlere katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından İnşaat Mühendisi Deniz GÜNCÜ 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu, İnşaat Mühendisi Doğukan ARAS 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun konusunda sunum yaptılar.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.