31 Mart Dünya Azerbaycanlılar Soykırım Günü, İST-TAD Tarfından Düzenlenen Panelle Anıldı

s1

İST-TAD (İstanbul Türkiye-Azerbaycan Derneği) tarafından dernek merkezinde soykırım günü, fotoğraf sergisi ve panelle anıldı. Yapılan açıklamalarda şunlar kaydedildi:

“31 Mart 1918’de Azerbaycan’ın Bakü Şamaxı, Quba, Kürdemir, Salyan və Lenkeran yerleşim yerlerinde ve Türkiye’nin doğu Anadolu Bölgesi’nde binlerce insan katledilmiştir.

Bu soykırım ve tecrit Mart ayında başlamış Eylül ayına kadar devam etmiş ve Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun müdahalesi ile son bulmuştur. Bu soykırımda binlerce Azerbaycan Türk’ü ve Türkiye’de yaşayan soydaşımız katledilmiştir.

31 Mart Dünya Azerbaycanlılar soykırım günü 1988 yılından beri anılmaktadır.”

İST-TAD tarafından yapılan soykırım panelinin sunumunu Dernek Bşk. Yrd. Abbas Murat Danışmanlı yaptı. Panel iki ülkenin milli marşlarının okunmasında sonra başladı. Açılıştan sonra bir konuşma yapan dernek başkanı Sefer Karakoyunlu; “tarihin en büyük vakalarında biri olan 31 Mart soykırımı bir insanlık suçudur. Bu soykırım sadece Azerbaycan Türklerine karşı yapılmış bir soykırım değil, bu soykırım aynı zamanda tüm insanlığa karşı işlenmiş bir cinayettir. Tarihimizi bilerek ve idrak ederek yaşamalıyız. Geçmişini bilmeyen toplumların geleceği zayi olmuş sayılır. Bu vesile ile geçmişimizden ders alarak geleceğimizi sağlama almalıyız.

Tarih boyunca Türklere yapılan soykırımları kıssaca hatırlatmak isterim. (1905-1906, 1918-1920, 1948-1953 ve 1988 tecritle başlayan 1992’de Karabağ/Hocalı’da soykırıma dönüşen bir vahşet. 1918 yılının Mart ayından itibaren Bolşevik devrimini tesis etme adına Azerbaycan topraklarında toplu katliam yapmışlardır. Yapılan şiddet uygulamaları özellikle 1918 yılının mart ayının son üç gününde zirve noktasına ulaşmış, sadece Bakü’de 30 bin masum insan amansızca katledilmiştir. Bu katliamlar Bakü’yle beraber Azerbaycan’ın Şamahı, Guba, Karabağ, Nahçivan vilayetleri ile bugün Ermenistan sınırında olan ama tarihsel Azerbaycan topraklarının Zengezur kazası ve İrevan vilayetlerinde de gerçekleştirilmiş, yaklaşık 120 bin insanın üç günde hayatına son verilmiştir. Aynı soykırım Kars, Iğdır, Erzurum, Ardahan, Van ve Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde de devam etmiştir. Bu soykırımları şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bu vesile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz” dedi.

Panele çok sayıda davetli ve basın mensupları katıldı. Panele konuşmacı olarak Prof. Dr İbrahim Öztek (Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı), Abbas Gökçe (E.Danıştay Üyesi, E.Milletvekili Şair-Yazar), Cemal Uygur (Yük. Mak. Müh), Prof.Dr. Halil Bal (İst Ünv. Tarih Bl. Başkanı) ve Dr. Levent Akçay katılarak günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.