31 Mart-Azerbaycanlıların Soykırımı Günü

a1

Son iki yüz yılda Ermeni milliyetçilerinin ve оnlаrın hаvаdаrlаrının Azerbaycanlılara karşı soykırım ve deportasiya siyaseti Azerbaycan hаlkının kan hafızasına hiç zaman unutulmayacak, аğrılı sayfalar gibi dâhil olmuştur. 1918-ci ilin mart katliamları halkımıza karşı zaman-zaman hayata geçirilen sоуkırımlardan biridir. Ermeni-Bolşevik birliklerinin Bakü’de 31 Mart ve 1-2 Nisan tarihlerinde yaptığı katliamlar toplu olarak gerçekleştirilmiş ve silahlı Ermeni çeteleri halkı acımasızca öldürmüşlerdir. Mart katliamı zamanı Şamahı’nın 75, Zengezurun 115 köyü yağma edilmiştir. Sadece Gubada Ermeni askerleri 122 köyü yakmış, 60 erkek, kadın ve çocuğu katletmiş, 53 kişi ise yaralanmıştı. Ermeni Taşnakları üç gün süresinde Bakü’de 12 bin Azerbаусаnlının hayatına son koymuş yaşlıları, kаdınlаrı ve çocukları аmаnsızсаsınа katle yetirmiş, kıymetli tarihi abideleri mahvetmişler… 1918-1920 yıllarında Аzerbаусаn’ın yüzlerle şehir ve köyü, о cümleden Kаrаbаğ’ın dağlık hissesinde Azerbаусаnlılаrın yaşadığı 150’ye уаkın köy harabeye çevrilmiş, 50 binden fazla soydaşımız katledilmiştir. Genel olarak ise bu dönemde Azerbaycan topraklarında 700 bin kişi soykırıma maruz kalmıştır.

Ermeni milliyetçilerinin halkımıza karşı tecavüzü halen devam etmektedir. Siyasi-ideolojik tahribat ve bilgi çarpıtma alanında zengin tecrübeye sahip Ermeni milliyetçi ideologları ve yurt dışındaki Ermeni lobisi ülkemize ve halkımıza karşı hileli yöntemleri kullanarak dünya halklarını şaşırmağa ve XX. yüzyılda yaptıkları katliam ve işgalleri unutturmağa çalışıyorlar.

Azerbaycanın merhum Cumhurbaşkanı Haydar ALİYEV’in 26 Mart 1998 tarihli kararı ile 31 Mart – Azerbaycanlıların Soykırımı Günü olarak ilan edildi. Bu Karar XX. yüzyılda Azerbaycan Türk halkına yönelik soykırım cinayetinin bu günki ve gelecek nesillerde milli hafızanın oluşturulması, tüm dünyada bu faciayaya siyasi ve hukuki kıymet verilmesi açısından önemli bir belgedir.

31 Mart – Soykırım Kurbanlarını Anma Günü’de Azerbaycan’da soykırım kurbanlarının hatırasını ihtiramla yâd ederken, 1918 yılında Osmanlı-Türk ordusu Azerbaycan halkının yanında ermeni çetelerine karşı beraber mücadele etmişler. Onların timsalinde tüm Anadolu Türk halkına minnettarlığımı bildiriyor, Azerbaycan topraklarında canlarını feda etmiş Mehmetçiklere Yüce Tanrıdan rahmet diliyorum.

 

Azerbaycanın Kars

Başkonsolosu Ayhan Süleymanov

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.