3 Muhtar Adayının da Adı Aynı

a4

Iğdır’ın 170 haneli Gülpınar köyünde 3 adaş muhtar adayı seçime hazırlanırken, sonuç ne olursa olsun ‘Mehmet Öztürk’ ismi kazanacak.

Seçim günü çıkacak karışıklığı önlemek amacıyla Yüksek Seçim Kurulu’ndan alınan kararla seçmen, üç adaydan herhangi birisine oy vermek için isimlerinin başına Osmanlı döneminde olduğu gibi babalarının isimlerini esas alacak. Köyün çoğunun akraba olduğunu ve aynı soyadı taşıdıklarını ifade eden Mehmet Öztürk, başka isimden adayda olmadığından böyle ilginç bir durumun ortaya çıktığını söyledi. Öztürk, “Bizim köyde 100’den fazla Mehmet Öztürk vardır. Bu nedenle bu seçimde 3 Mehmet Öztürk ismiyle muhtarlık seçimde yarışacağız. Karışıklığı önlemek için Yüksek Seçim Kurulu oy pusulalarımıza ismimizin başına babalarımızın ismini ekledi ve bu sayede bize oy vermek isteyen seçmenimiz babamızın ismini görerek oy kullanacaklar. Aslında biraz seçmenimiz şaşıracak ama yapabilecek bir şey yok. Bizimle beraber babamızda ya kazanacak ya da kaybedecek. Türkiye’de her halde bu bir ilk olacak” dedi.

“BUNDAN ÖNCEKİ MUHTARLIK SEÇİMİNDE DE 2 MEHMET ÖZTRÜK YARIŞTI”

Bundan bir önceki seçimde 2 Mehmet Öztürk’ün yarıştığını ifade eden bir diğer muhtar aday Mehmet Öztürk, “Bu dönemde de 3 Mehmet Öztürk yarışıyoruz. Bunun Yüksek Seçim Kurulu’na anlattığımda, ‘Babanızın ismi ibaresini ekleyerek seçime girebilirsiniz’ denildi. Ben 1994’den 2009 yılına kadar bu köyde muhtarlık yaptım. Seçmenimiz bu karışıklığa alışkın. Bunun için bu durumu fazla yadırgamıyor. Sadece gönlünde geçen adayı destekliyor” dedi.

“KİM KAZANIRSA KAZANSIN KAZANAN MEHMET ÖZTÜRK”

Adayının Mehmet Öztürk olduğunu ifade eden seçmenlerden Ali Öztürk, “Adayların birisi abim, birisi amcam ve bir diğerdi de amcamın oğlu. Kazan kim olursa olsun Mehmet Öztürk ismi olacak. Fakat kendi adayımızın kazanmasını istiyoruz. Bunun için de pusulanın başındaki baba ismini esas alacağız. Zaten fazla bir karışık yok. Kim kime oy vereceğini iyi biliyor” diye konuştu. Mehmet Şentürk isimli seçmen ise, destekledikleri adayın babasının ismini çocuklarına ve nazının geçtiği akrabalarına anlattıklarını, onlarında onu esas alarak oy kullanacaklarını ifade etti.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.