29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşku ile Kutlandı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yıl dönümü kutlama etkinlikleri, Vali Enver Ünlü’nün makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından, Zübeyde Hanım Bulvarı’nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Tebrikat töreninin ardından geçit törenine geçildi.

Törenlere Vali Enver Ünlü, eşi Sema Ünlü hanımefendi, Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Taner Güneş, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Sağlam, 1. Ağır Ceza ve Adalet Komisyonu Başkanı Arif Hamdi Sazak, 2. Ağır Ceza Başkanı Erol Kuşcu, Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak, Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil, İl Emniyet Müdürü Melih Ekici, İl Jandarma Komutanı J. K. Albay Hakan Başakçı, Kurum Müdürleri, Emniyet Mensupları, Sivil ve Askeri Erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Enver Ünlü ve 5. Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Taner Güneş tören alanına gelen Iğdırlı vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutladılar.

Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu, ardından Valimiz Sayın Enver Ünlü günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Vali Ünlü konuşmasında ”Bugün ülkemizin her köşesinde Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü millet olarak coşkuyla kutlamanın haklı gurur ve sevincini yaşıyoruz. Hepimizin Cumhuriyet bayramı kutlu olsun. Bugün burada bu cennet vatanın bir ferdi olarak başta aziz Atatürk olmak üzere cumhuriyetimizi kuranlara, koruyanlara ve yaşatanlara en kalbi şükranlarımızı bildirmek için toplandık.

Bugün ben bu şanlı bayrağımızın altında sizlere hitap edebilme imkanına sahipsem, şu an hepimiz ciğerlerimize bu nefesi çekebiliyorsak bir bir, unutmayınız ki birileri nefes verdiği içindir! Kahraman şehitlerimizin aziz kanlarıyla sulayarak vatan yaptıkları bu topraklar, Edirne’den Iğdır’a, İzmir’den Hakkari’ye, Sinop’tan Hatay’a Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesin ortak yurdudur ve bu topraklar üzerinde ay yıldızlı şanlı bayrağımızın altında yaşayan tüm vatandaşlarımız din, mezhep, ırk, felsefi, inanç farkı gözetmeksizin birinci sınıf vatandaştır. Cumhuriyet işte tüm bunların teminatıdır. Bu tarihi gün, bizi biz yapan ortak değerlerimizin etrafında her zamankinden daha fazla ve güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Aziz Atatürk’ün ifade ettiği gibi biz Türkler bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz. Bu duygu ve düşüncelerle;

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda,

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda,

Canı cananı bütün varımı alsın da hüda,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda,

Mısralarında ifadesini bulan; canlarını vatan, millet ve devlet uğruna feda eden, sahip olduğumuz bütün değerleri bizlere armağan eden, başta gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, siz değerli Iğdırlı hemşerilerimin Cumhuriyet bayramını en içten duygularımla kutluyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

             Vali Ünlü’nün konuşmasının ardından öğrenciler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yazdıkları şiirleri okudular.

Okunan şiirlerin ardından vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikler, geçit töreninin yapılmasıyla devam etti. Okullar, sivil toplum kuruluşları, emniyet mensupları ve askeri birliklerin geçişleri vatandaşların coşkulu alkışları arasında gerçekleşti.

            Kutlama programına katılan vatandaşlarımız tören bitiminden sonra valimize yoğun ilgi göstererek, hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Tören Programı Vali Enver Ünlü’nün Zübeyde Hanım Bulvarı üzerinden belirlenen güzergah boyunca bisikletlerle gidilecek olan Cumhuriyet Turunu başlatmasıyla son buldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.