“28 Mayıs 1918, İstiklalin Diğer Adı”

dd

TADDEF Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Sekreter Mehmet Gıyas Azeritürk, 28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 

Mehmet Gıyas Azeritürk, mesajında şunları belirtti:

“Sizden önceki nesil yoktan bir ideal remzi yarattı ve onu yükselterek, dedi ki; ‘bir kere yükselen bayrak bir daha inmez.”Bağımsızlık ateşini Odlar Yurdu’nun alevi gibi gönüllerde yakan Büyük Önder Mehmet Emin Resulzade, yükselttiğiniz bayrak Azerbaycan’ın semalarında özgürce dalgalanıyor. Gözünüz arkada kalmasın. Huzur içinde yatın. Gözlerine bakınca Hazar’ın maviliklerini gördüğümüz Yüce Atatürk, mesajınız düsturumuz oldu: “Azerbaycan’ın sevinci, sevincimiz kederi, kederimizdir.” Bu ilken bizi “Bir Millet İki Devlet” olarak birleştirdi, kaynaştırdı. Azerbaycan’ın her sokağında her evinde Sen varsın ve öyle kalacaksın. Huzur içinde uyu.

‘Müstegilliğimiz ebedidir’ diyerek 1918 ruhunu perçinleyen Milli Lider Haydar Aliyev, Azerbaycan’ın çocukları Azerbaycanlı olmaktan fexr ettiği bir ülkeyi gelecek nesillere devretmenin heyecanını gönüllerinde yaşatıyorlar. Bundan emin olunuz.

Tarihin derinliklerinden bin bir meşakkatle süzülüp gelen ey halkım! Hürriyet ve istiklal uğrunda verdiğin mücadele tarihin şerefli sayfalarında yerini almıştır.

Biliyoruz ki özgürlüğe uçup giden yolda kanadımızın biri kırıktır. İstiklal ve Cumhuriyet, Karabağ ile güzeldir. Arzumuz geleceğimizin teminatı Karabağ’ın bir an önce vatan topraklarına, Azerbaycan’ın misakı millisine dâhil olmasıdır. Birleşik özgür bir Azerbaycan dileği ile bayramınız mübarek! Bayramınız kutlu olsun.”

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.