250 Gazeteci ANKARA’DA TOPLANDI

            Medya ve Mülteciler Basın Buluşmalarında 250 Gazeteci Ankara’da Bir Araya Geldi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve Mülteci Destek Derneği (MUDEM) tarafından düzenlenen “Medya ve Mülteciler Basın Buluşmalarının dördüncüsü Ankara´da gerçekleşti.

            21 Suriyeli gazeteciyle beraber Türkiye genelinden 250 yerel medya temsilcisinin katıldığı etkinlik, T.C. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca, AB Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou, SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak´ın açılış konuşmalarıyla başladı.

            Akarca: “Türkiye dünyaya insanlık dersi verdi”T.C. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca, “tanrı misafiri” kavramının sadece Türkçe´de bulunduğuna dikkat çekerek, “Çoğu ülkenin, dünyada 50 tane sığınmacıyı kabul etsem mi etmesem mi diye titizlikle düşündüğü bir dönemde, biz 5 milyon civarında mülteci ve sığınmacıyı ülkemizde ağırlıyoruz. Hakikaten Türkiye Cumhuriyeti olarak, dünyaya bir insanlık dersi verdiğimizi düşünüyorum” dedi. 

 Türkiye´ye geçmişte de sığınan ünlü kişiler olduğunu anımsatan Akarca, “İsveç Kralı Şarl, Azerbaycan´ın kurucusu Mehmet Emin Resulzade, Macar bağımsızlık hareketinin simgesi II. Ferenc Rakoczi, İranlı Cemaleddin Afgani ve Avusturyalı Mimar Clemens Holzmeister”i bu kişilere örnek olarak gösterdi.

            Avrupa Birliği´nin Türkiye´ye 6 milyar euroluk yardımını anımsatan Mehmet Akarca, “Türkiye sağlık, eğitim, barınma, giyim kuşam anlamında sığınmacılara elinden gelen gayreti gösteriyor. O çocukların eğitimi konusunda çok büyük gayretler var. Bugüne kadar ihmal edilen konu; basının organize edilmesi, basının bilgilendirilmesi. Basına yönelik bir faaliyet yokmuş. 2 sene kadar önce SGDD bu çalışmayı başlattı. Gazetecilerden aldığım bilgi toplantıların çok faydalı olduğu yönünde. Gazeteciler, pek çok konuda bilmedikleri pek çok şeyi öğreniyorlar. SGDD yönetiminin böyle güzel bir fikri uygulamaya koymasını takdirle karşılıyorum” dedi.

            Programda Doğu Anadolu Gazeteciler cemiyeti ADINA Feridun Fazıl Özsoy konuştu

Özsoy: “Sığınmacı ve mülteciler konusunda ensar zihniyete sahip bir milletiz”

Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, “Göç küresel bir sorun. Doğu Anadolu´nun herhangi bir ilinde yaşanan göç olayı basına yansırken, Dünya´nın herhangi bir köşesinde yaşayan insanlara da haber ulaşıyor. Dünyayı küçük bir köy kabul edersek, bu küçük köyde herkes bir sorun olduğunda, sorunla anında tanışabilmekte; fakat yaşanan bu şekilde değil maalesef. Örneğin Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu göç olayıyla çok erken tanışırken, yerel ve ulusal medya tanışabildi mi, sayfalarında yeterince yer verebildi mi? Yer verilebildiyse, Dünya´nın ilgisini ne kadar çekti?” ifadelerinde bulundu. Sığınmacı ve mültecilerin başka bir ülkeye gittiklerinde karşılaştıkları zorlukları da sorgulamak lazım diyen Özsoy, Türkiye´deki durum için “Ensar zihniyetine sahip bir milletiz. Bu sebeple sığınmacı ve mültecilere olumlu yaklaşımlarımız var; ancak bu durum basına bu şekilde yansımıyor” şeklinde konuştu.

            Özsoy, basına yansıyan ve yansımayan durumları değerlendirdi ve “Basında yer alan haberlerde, sığınmacıları sokaklarda, çocukları kucağında dilenen insanlar olarak görüyoruz maalesef. Hâlbuki bu kişiler sadece ışıklarda, kaldırımlarda dilenen insanlar değil.

            Çoğu sokakta değil, yaşadıkları kentlerde yaptıkları işlerle ülke ekonomisine ne kattıklarını daha çok düşünmeliyiz. Türkiye elinden geleni yapıyor. Basına bunlar da yansımalı” şeklinde konuştu. “Türkiye içinde bulunduğu durumu Dünya´ya çok iyi anlatmalı. 

            Bunu anlatmanın yolu da basın yayın organlarıdır” ifadelerine yer veren Özsoy, “Türkiye´deki milyonlarca mülteci konusunda Merkel Türkiye´ye tekrar yardım edilmesi gerektiğini söylerken çok haklıydı.  Ulusal ve yerel basın yayın organlarımızda mülteci sorununu yeterince işleyemiyoruz. Dünya´ya gerekli duyuruyu yapamıyoruz” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.