25 Yıl Aradan Sonra İlk Kez Pamuk Ekildi

fotoğraf 1

İlimizde, en son 1989 yılında ekilen pamuğun, 25 yıl aradan sonra yeniden Iğdırlı işadamlarının girişimiyle ekimi yapılıyor.

Iğdırlı işadamı Murat Karadeniz, Söke’li işadamı Salih Zeki Tekman, Ümit Kölan ve Özhan Çağlar’ın girişimiyle gerçekleştirilecek olan pamuk üretimine, Alikamerli Mahallesi’nde 100 dönümlük alana tohum ekimiyle başlandı.

Ekim yapılacak olan araziden alınan numunelerin analizlerine göre ekim kararı aldıklarını belirten girişimcilerden Özhan Çağlar gazetemize yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:

“Pamuk ekmeyi plânladığımız araziden öncelikle toprak analizi için numune aldık. Analiz sonuçlarındaki verimlilik oranının yüksek çıkmasıyla birlikte ekim yapma kararı aldık. Resmi kayıtlara göre en son 1989 yılında ekimi yapılan pamuğun tekrar Iğdır’ımızda yetişmesi için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Bu yıl kendi imkânlarımızla yetiştirmeyi plânladığımız pamuk için 100 dönümlük bir arazide tohum ekimi yapıyoruz. Günüm çağına ayak uydurarak, tohum ekiminden hasat dönemine kadar son teknolojiyi kullanacağız. Her dönüm için 3,5 ila 4 kg. arası ARGE tohumu ekeceğiz. Bu tohum karşılığında Ekim ayının başlarında “erkenci tohum” dediğimiz hasatta yaklaşık olarak bir dönümden 400 ila 700 kg. arasında verim elde etmeyi bekliyoruz.”

 Pamuk ekimi ve hasadını ileri teknolojiyle gerçekleştireceklerini belirten girişimcilerden Murat Karadeniz ise; “100 dönümlük pamuk ekiminin dışında ayrıca tarladan çıkan pamuğu ayrıştıran “Çırçır makinesi” dediğimiz makinenin fabrikasını da Iğdır’da kurmayı plânlıyoruz” diye konuştu.

Iğdır’da 25 yıl aradan sonra ilk kez pamuk eken girişimcilerimiz; “bu yıl hasat oranı ve aldığımız verimin yüksek olması durumunda önümüzdeki yıl 10.000 dönüm ila 20.000 dönüm arasında bir tohum ekimi yapmayı düşünüyoruz. Kuracağımız ayrıştırma fabrikası ile de geniş bir iş istihdamı hedefliyoruz. Bu anlamda devletimizin ilgili kurumlarından destek bekliyoruz” dediler.

66

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.