“21. Asırdayız, Kadına Yönelik Şiddet Hala Devam Ediyor”

88

Türkiye Değişim Hareketi İl Başkanı Gülay Aras, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 Türkiye değişim hareketi İl başkanı Gülay Aras mesajında 21. Yüzyılda uzay çağında yaşıyoruz maalesef özellikle Türkiye’mizde kadına şiddet olayları devam ediyor. Şiddete maruz kalan kadınlardan biriside maalesef benim” dedi.

Gülay, mesajında şu görüşlere yer verdi:” Iğdır Doğu Anadolu bölgesinde bir il ve kadına şiddet burada da devam ediyor. Ekonomik özgürlüğü olmayan kadınlar kocaya mahkûm olarak hergün dayak yiyor. Maalesef Kadına yönelik şiddet sadece bizim ülkemizin değil tüm dünyanın kanayan yarasıdır. Bugün hala televizyonlarda töre cinayetleri izliyorsak, binlerce kadın şiddete, tecavüze, istismara maruz kalıyorsa, var olan yasalar, önlemler buna engel olamıyor, bu zihniyetin önüne geçemiyorsa; teknolojiyi geliştiren, medeniyetleri ileri götüren, bilimde, sanatta, sporda harikalar yaratıp yaşadığımız zamanı ileriye taşıyan biz insanlar, insanlık yönünden ilerleyemiyoruz demektir. Birleşmiş Milletler, Kadınlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi’nde kadına yönelik şiddeti, ‘Kamusal veya özel yaşamda kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı, ıstırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylem, tehdit, zorlama, keyfi olarak özgürlükten, ekonomik gereksinimlerden yoksun bırakma’ olarak tanımlamaktadır. Kadına yönelik şiddetin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması, öncelikle devletin ilgili tüm kurumlarıyla sorumluluk üstlenmesi, ilgili tüm sivil ve resmi kuruluşlarla işbirliği yaparak, yaşamsal öneme sahip bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli sosyal politikaların yaşama geçirilmesi ile mümkün olacaktır. Son olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüyle bitirmek istiyorum; ‘Zaman ilerledikçe, ilim geliştikçe, medeniyet dev adımlarıyla yürüdükçe; hayatın, asrın bugünkü gereklerine göre evlat yetiştirmenin güçlüklerini biliyoruz. Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, hatta erkeklerden daha çok Aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.