2016 Yılı Temmuz Ayı Olağan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

 

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu'nun 2016 yılı Temmuz ayı 3. olağan toplantısı 14.07.2016 tarihinde Valilik Konferans Salonunda Vali Ahmet Turgay ALPMAN başkanlığında yapıldı. Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya; Belediye Başkanı Murat YİKİT, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ, Iğdır Üniversitesi temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Kasım ŞAHİN, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Halis ERDOĞAN, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin ERASLAN, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Muhittin YÜCEL, İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Mehmet KANYAR, Çevre ve Şehircilik İl Müdür V. Muhammed BEKTAŞ, KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürü Eyüp TAŞKIN, Serhat Kalkınma Ajansı Iğdır Temsilcisi Burak AYDOĞDU, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selahattin ARTANTAŞ, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Efkan AYDIN, Hak-İş Temsilcisi Hüseyin ALINCA, Engelliler Konfederasyonu temsilcisi Murat TAN ve Iğdır Kadın Derneği Başkanı Zeynep BALAMİR katıldı.

Vali Ahmet Turgay ALPMAN toplantıda alınacak kararların ilimiz için hayırlı olmasını temenni ederek toplantıyı açtı.

Toplantının devamında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Halis ERDOĞAN Kurum ile ilgili kısa bir brifing verdi. Daha sonra 2016 yılı Haziran ayı sonuna kadar Kurum tarafından yapılan faaliyetler görüşüldü. Ardından toplantının gündem maddelerine geçildi. Bir önceki toplantıda alınan kararların gerçekleşme durumları hakkında bilgi verilen sunumun devamında, 2016 yılında İŞKUR tarafından istihdama yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Kurumumuz kayıtlarında 11.395 kayıtlı işgücünün, 5.720 kayıtlı işsizin bulunduğunu dile getiren ERDOĞAN konuşmasına şöyle devam etti: 2016 yılı Ocak-Haziran döneminde ilimizde açılan 35’ e yakın mesleki eğitim kurslarından (istihdam garantili- istihdam garantisiz) yaklaşık 650 kişi faydalanmıştır. Aynı dönemde İşbaşı Eğitim Programlarında 575 kişi faydalanmıştır. Ayrıca çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan protokol kapsamında 2000 e yakın vatandaşımız TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında istihdam edilmiştir. Çalışırken işini kaybeden 289 işsizimiz, Müdürlüğümüz tarafından işsizlik maaşından yararlandırılmıştır. Diğer taraftan çalışma servisimize; ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, aylık ücret, fazla mesai ücreti, sendikal faaliyetler gibi alanlar ile ilgili yapılan yaklaşık 70 şikâyet neticesinde işveren ile çalışan bir araya getirilerek söz konusu sorunlar çözüme kavuşturulmuştur. İş ve Meslek Danışmanlarımız tarafından 4701 bireysel görüşme ve 510 işyeri ziyareti yapılmıştır. Yine aynı dönemde 1 kamu, 649 özel sektör olmak üzere toplam 650 kişiye istihdam imkânı sağlanmıştır.

Toplantı daha sonra; İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mesleki eğitim okullarındaki alan dal değişikliği talebi, toplumsal cinsiyet eşitliği ve genç istihdamı, çocuk işçiliği, tarımsal alandaki gelişmeler ve istihdam olanakları, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen mesleklerin görüşülmesi ve kamu kurumları ile özel sektör işyerlerinde zorunlu hale getirilen iş sağlığı ve güvenliği gibi konular görüşüldü.

 

 

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.