20 Kilometrelik Tır Kuyruğu Oluştu

 89

Gürbulak Sınır Kapısı’nda, iki ülke arasındaki yakıt depolarını mühürleme uygulaması nedeniyle 20 kilometrelik tır kuyruğu oluştu.

Gümrük Müdürlüğü tarafından sınır kapısına yazı asılarak söz konusu uygulamanın detaylarına yer verildi. İran’ın 1 Aralık’tan itibaren topraklarına girecek Türk tırlarında bulunmasını istediği özelliklerin sıralandığı yazıda, şu ifadelere yer verildi:

 “Depolar orijinal olmalı. Depoların şamandıra ve alt tıpaların olduğu kısımlarda mühür takmaya yarayan aparatlar bulunmalı. Gidiş ve dönüşe yetecek kadar motorin Türkiye’den getirilmeli. (İran Türk tırlarına motorin satışı yapmayacaktır. Varış gümrüklerine göre bulunması gereken motorin miktarları liste şeklinde asılmıştır). Bu şartları taşımayan tırlar İran Gümrük Müdürlüğü tarafından geri çevrildiği için eksikliklerinizi tamamlayarak gümrüğe giriş yapmanız, mağdur olmamanız açısından önemlidir.”

Tır şoförü Savaş Öztürk, 7 gündür beklediği sınır kapısının önünde 20 kilometrelik ikişer ve üçer sıra halinde tır kuyruğu olduğunu ifade etti. Kar yağışı altında soğukta beklediklerini söyleyen Öztürk, “Kimse bir şey söylemiyor, kapılar kapalı. Araçlarımızda hırsızlık oluyor. Bir arkadaşımız 18 gündür burada bekliyordu, İran’a girdi, kabul edilmedi geri gönderildi” dedi. Orijinal depo istendiğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:

 “Şimdi bu kuyrukta mazotumuzu tedarik edip hangi şartlar altında çıkacağız. Burada mazotumuzu tedarik edip oraya gitsek tekrar 760 avro istiyorlar. Buradan Tahran’a 550 litre mazot hakkı veriyor. Ben buradan Tahran’a gitsem, gidiş geliş 2 bin kilometre, orada mazotum bitse kim çözüm bulacak? Depo mühürlü olduğu için mazot da alamayacağım, mührü söksem İran’dan çıkış yapamayacağım. Şu anda sıfırın altında 7 derecede dolaplarımızı açıp yemek yemeye çalışıyoruz, aç yatamıyoruz.”

Şoförlerden İbrahim Çelik ise 10 günden beri sırada beklediğini söyledi.

Türk tır şoförlerine eziyet edildiğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

 “Bizim tırlarımız İran’a giriyor, Türkmenistan’ın İran sınır kapısı olan Lütfabad Sınır Kapısı’na gidiyor. 14-15 gün burada bekliyor. Bir yandan polisi eziyet ediyor, bir yandan memuru ve bir yandan işçisi eziyet ediyor. Bana 550-600 litre mazot 2 bin kilometrede yeter mi? Ben ülkemde mazotu alıyorum. Sen şamandıraya, alt kapağa ve depo kapağına mühür istiyorsun. Peki, arabam donsa ne yapacağım? Bıçak kemiğe dayandı, tır kuyruğu Doğubayazıt’a ulaştı. Çoluk çocuğumuz var. Bize ya bir yol bulunsun ya da Rusya, Gürcistan veya Türkmenistan üzerinden güzergâh verilsin. Depodaki mühürlerden biri kırıldığı zaman 6 ay hapis, 14 bin dolar para cezası veriliyor. Derdimiz çok, bize Allah rızası için sahip çıkın.”

Aracının et yüklü olduğunu belirten şoförlerden Yılmaz Konuk da; “et taşıyan 5 araç varız. Etler bozulursa biz bunun altında nasıl çıkacağız? Hiç kimse bir bilgi vermiyor. ‘Deponun üç yerine mühür takacaksın’ diyor. Benim arabam yolda hava yaparsa o havayı nasıl alacağım” diye konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.