2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü Kutlandı

66

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü münasebeti ile düzenlenen programda; Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi kapsamında sulak alanlarda yaşayan canlılar ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Söz konusu programa, Vali Davut Haner, Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit, Orman ve Su İşleri 38. Şube Müdürü Mete Türkoğlu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Burada bir konuşma yapan Vali Haner, sulak alanların önemine vurgu yaptı. Valinin konuşmalarının ardından slayt eşliğinde yapılan sunumda Iğdır’daki Sulak Alanlar ve Sulak Alanların İşlevi anlatılarak, Ramsar Sözleşmesi olarak bilinen ‘Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi’nin, 1971 yılı Şubat ayında İran’ın Ramsar kentinde imzalandığı, sulak alanların, kuşlar için yuva olmanın yanında bulundukları bölgenin su rejimini ve iklimini dengeleyen, tortu ve zehirli maddeleri alıkoyarak ya da besin maddelerini kullanarak suyu temizleyen; balıkçılık, tarım, hayvancılık ve saz üretimi gibi yüksek ekonomik değere ve çok zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olduğu vurgulandı. Sunumda sulak alanların, yerli ve kıtadan kıtaya göç eden milyonlarca göçmen kuşun okyanusları aşmadan önce yumurtlama, yavru çıkarma ve mevsimlik yaşama yerleri olduğu için, ekolojik açıdan son derece önemli habitatlar olduğu ve sulak alanların su ekosistemini, genel ekolojik sistem ve ekonomiyi de desteklediği belirtildi. Ayrıca ilimizin kuş göç yollarında olması nedeniyle sulak alanların korunmasının önem arz ettiği konularında bilgilendirme yapıldı.

Program çerçevesinde, konu ile ilgili birçok görselin yer aldığı fotoğraf sergisi katılımcıların beğenisini kazandı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.