18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 99. Yıl Dönümü Kutlandı

3

 

1

Çanakkale Zaferi’nin 99. yıldönümü ve Şehitler Günü nedeniyle Iğdır’da program düzenlendi.

Saat 09.00’da Belediye önündeki Atatürk Anıtına Çelenkler sunuldu. Saat 9.30’da Şehit Mehmet Çavuş anıtına Protokol tarafından çelenkler bırakıldı. Iğdır kültür merkezi salonunda programa devam edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı 5. Hudut Alay komutanlığından Piyade Yüzbaşı Özkan Özşahin yaparak Çanakkale zaferinin önemi ve Mehmetçiğin kahramanlığını anlattı.

Yüzbaşı Özkan Özşahin, “Bu savaşta Türk askeri devrin en güçlü Donanmasını ve ordularını, her türlü imkânsızlığa rağmen kanını akıtarak, canını vererek mağlup etmiş, Çanakkale’nin geçilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. Çanakkale milli mücadelenin başlangıcı için ilk kıvılcımın çakıldığı direnişin başladığı, düşmana ilk kez dur denilebildiği yer olması açısından önemlidir. Vatan için can verenlerin yurdudur, Kefensiz toprağa düşenlerin mekânıdır Çanakkale” dedi.

Iğdır Şehit ve Gazi Aileleri Derneği başkan yardımcısı Kamber Güzel kaya’da, Çanakkale ruhuna değinerek, Çanakkale Zaferi Türk tarihinde bir dönüm noktasıdır. Vatanımızı işgal etmeye kalkanlara karşı verilmiş en büyük cevaptır.” dedi.

Daha sonra protokol, Çanakkale konulu şiir, kompozisyon ve resim dalarlında dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdiler. Program İMK Anadolu lisesinin hazırladığı Çanakkale Oratoryosu ile devam etti. Oratoryoyu izleyenler duygulu anlar yaşadılar. Ardından merkeze bağlı Şuveren köyünde J. Karakolu bahçesine Her şehit için bir fidan dikimi yapıldı. Ardından Iğdır Polis Evinde Şehit ve Gazi aileleri adına öğle yemeği verildi.

Programa Iğdır Valisi Davut Haner, Vali Yardımcısı Mevlüt Özmen, Emniyet Müdürü Yüksel Babal, 5. Hudut Komutanı Kur. Alb. Ali Kalyoncu, Cumhuriyet Başsavcısı Ümit Arslan, İl Jandarma Komutanı Erdem Yılmaz, Protokol ve öğrenciler katıldı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.