150 Milyon Liralık Enerji Yatırımı

33

Meteoroloji Müdürlüğü’nün yürütücülüğünde, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığında ve SERKA’nın Teknik Destek Programı kapsamında geliştirilen ve Ankara Gazi Üniversitesi Teknoparkı firmalarından Metosfer Enerji FV Güneş Elektriği Araştırmacısı Sayın Dr. Levent YALÇIN tarafından verilen “Meteorolojik Ölçüm ve Yenilenebilir Enerji Yaygınlaşıyor; Iğdır Yeşil Enerji’ye Kavuşuyor” isimli eğitim programı 11-14 Ağustos 2015 tarihleri arasında ITSO salonunda yapıldı.

 15 ayrı kurumdan 30’dan fazla katılımcının yer aldığı eğitimde Yenilenebilir Enerjide Meteorolojinin Payı ve Güneşten Elektrik Üretme konularına değinildi. Eğitimi değerlendiren Dr. Levent YALÇIN: “Iğdır Türkiye’nin en az yağış ve bulutluluk alan bölgesi ve güneşlenme süresi ve şiddetinde Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına rağmen, TEİAŞ tarafından açıklanan Lisanslı FV Güneş Elektriğine Yatırım Yapılabilir İller Listesinde yer almadığına” dikkat çekerek, “Bölgemizde Erzurum ve Van bile bu listede yer alırken Iğdır’ın yer almaması teknik bir hatadır, bu hatadan dönülmesi ve ilgili kurumların bilgilendirilmesi için yörede teknik raporlama yapılması gerekir. Bu sayede açıklanabilecek muhtemel bir 50 MW’lık kapasite ile iki yıl içerisinde Iğdır’a 150 milyon liralık enerji yatırımı girecektir!” dedi. Iğdır Valiliği, Meteoroloji Müdürlüğü, ITSO ve SERKA bu konuda çalışma başlatmak için fikir birliğine vardılar.

Kapanış törenine Iğdır Vali Yardımcısı Bilgehan KARANFİL ve il protokolü katılarak katılımcılara katılım belgelerini takdim ettiler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.