14 Mayıs Eczacılar Günü Nedeniyle Çelenk Bırakıldı

88

T.E.B 13.Bölge Erzurum Eczacı Odası Iğdır İl Temsilcisi Ecz. Nazım Karadağ, 14 Mayıs Eczacılar günü dolaysıyla Atatürk anıtına çelenk bıraktı.

Törene T.E.B 13.Bölge Erzurum Eczacı Odası Iğdır İl Temsilcisi Ecz. Nazım Karadağ, Iğdır Emniyet Müdürü Yüksel Babal ve eczacılar katıldı,

T.E.B 13.Bölge Erzurum Eczacı Odası Iğdır İl Temsilcisi Ecz. Nazım Karadağ, Törende yaptığı konuşmada şunları kaydetit; Bilimsel eczacılığın 176.yılı 14 Mayıs 1839’da Mektebi Tıbbı ye içerisinde bağımsız eczacı sınıfı olarak açıldı.

14 Mayıs eczacılar günü olarak ilan edildi.

Sağlık hizmeti zincirinin en önemli halkası olamazsa, olmazı eczacılıktır. Bizler ilacı bulabilir ve alınabilir taraftarıyız.

Türkiye’de yürürlüğe giren ilaç fiyat kararnamesiyle 2005 yılımda sosyal sigortalar bağ kur ve diğer sosyal birimleri tek çatı altında toplandı. Sosyal Güvenlik Kurumu haline geldi.

 2009 yılından bu yana uygulanan global bütçe uygulamasıyla eczane bütçesinde geniş ölçekli kayıplar yaşanmasına sebep oldu.

 Sağlığa ayrılan bütçedeki payın düşük olduğu ilaca Türkiye’de ayrılan pay daha düşük olduğu görülmektedir.

Türkiye şuanda Avrupa ülkeleri içerisinde en ucuz ilacı bulundurmaktadır. 10 yıldan fazla zamandır eczacı zor durumdadır.

En yaygın sağlık hizmeti sunucusu eczanelerdir. 24 bin eczane var yarısı güçlükle yaşamını sürdürmektedir.

Eczane ve eczacı sorunu çözülmelidir. Sağlık alanında daha etkin rol üstlenmelidir. Hastalarınızın ve çocuklarınızın geleceği için Eczacınıza iyi bakın.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.