1000 Trafik Dedektifi İş Başında

tt

Başbakan Erdoğan tarafından 31 Temmuz 2012 tarihinde imzalanarak yürürlüğe giren “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı” kapsamında, tüm Türkiye’de olduğu gibi Kars’ta da 3-17 yaş grubundaki çocuklara yönelik, Trafik Dedektifleri Projesi hazırlanarak ve protokoller taraflarca imzalanmıştı.

Trafik Düzenleme ve Denetleme Büro Amiri ve Proje Koordinatörü Komiser

Bilal Günaydın projenin amacını: “Trafik kazalarının en aza indirilmesi, kayıpların ve yitirilen hayatların önüne geçilebilmesi.

Çocukların eğitimleri sonrasında her gün trafiğin içinde olan anne baba ve aile bireylerinin, trafik kazaları ile ilgili farkındalıklarının yükseltilmesi. Yarının bireylerini şimdiden yetiştirmek ve onların yetiştireceği nesillere altyapı oluşturulması.

Trafik kurallarının sadece araç sürücüleri için değil, herkes için var olduğu bilincinin yerleştirilmesidir” şeklinde açıkladı.

Komiser Bilal Günaydın yaptığı açıklamada projenin hayata geçirildiği günden bu zamana kadar, il merkezinde Atatürk İlköğretim Okulunda 160,

Cumhuriyet İlkokulunda 40, Fen Lisesinde 90, Anadolu İmam Hatip Lisesinde 50, Başbakanlık TOKİ’de 50, G.A.M.P Endüstri Meslek Lisesinde 60 Ziya Gökalp Ortaokulunda 90 ve Fevzi Paşa İlköğretim Okulunda ise 40 olmak üzere toplamda 600 öğrenciye çeşitli konularda trafik eğitimleri verdiklerini söyledi.

KOMİSER GÜNAYDIN, BİR ÖĞRETMEN GİBİ DERSLERE GİRİYOR

Bu sayının 1000’i aşacağını ve eğitimlerin diğer okullarda da devam edeceğini belirten Proje Koordinatörü Bilal günaydın, öğrencilere bir öğretmen gibi derslere girerek aşağıdaki konu başlıkları altında geniş çaplı bilgiler verilerek trafik dedektiflerinin yetiştirdiklerini belirtti.

ARABALARDA GÜVENLİ YOLCULUK NASIL YAPILIR?

Binek araçlarında güvenli yolculuk kuralları nelerdir? Kendimize ait çocuk güvenlik koltuğuna oturmalıyız. Oturunca hemen emniyet kemerini takmalıyız. Ön koltuğa oturmak için ısrar etmemeliyiz.11 yaşından küçük isek kesinlikle ön koltuğa oturmamalıyız.

BİNEK ARAÇLARINDA GÜVENLİ YOLCULUK KURALLARI NELERDİR?

Sürücü koltuğuna oturmak için ısrar etmemeliyiz. Sürücünün dikkatini

Dağıtacak hareketler yapmamalıyız. Kafamızı, elimizi ve kolumuzu camdan dışarı çıkarmamalıyız. Çocuk emniyet kilidinin devreye alınması için sürücüyü uyarmalıyız. Boyumuz 135 – 150 cm arası ise arka koltukta emniyet kemeri takarak oturmalıyız. Boyumuz 135 cm’den kısa ise arka koltukta minder kullanarak ve emniyet kemerini takarak oturmalıyız. Araçların sağ kapısından binmeliyiz ve inmeliyiz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.