10-16 Mayıs Engeliler Haftası Kültür Merkezinde Düzenlenen Etkinlikle Kutlandı

tt

Engelliler Haftası etkinliklerinde şiir, türkü ve çeşitli oyunlar sergilendi.

Gecede konuşan Yeşil Iğdır Engeliler Derneği Başkan Yardımcısı Garip Samançı şunları söyledi:

“Gönülden engelsiz değerli engelli dostları ve değerli basın mensupları. Yeşil Iğdır Engelliler Spor Kulübü Derneği’nin, özel eğitim uygulama merkezi ve özel eğitim iş uygulama merkezi okulunun 10-16 Mayıs Türkiye Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlediği geceye hoş geldiniz.

Engelli insanların normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulması ve sağlıklı insanların empati kurmasıyla mümkündür. Empati kurmak bizi ne kadar korkutuyor sorusu aslında engelli insanların ne kadar toplum içine çıkmakta cesaretli olduğunu bize göstermektedir.

Engelliler ne ister sorusunun cevabı ise tek bir cümle ile özetlenebilir: Herkes gibi toplumda eşti yaşam hakkıdır. Bu özel gün kapsamında en önemli olan her türlü koşul ve olanağın engelli bireyler ve engelli olmayan bireyler için eşit olması gerekliliğidir. Toplum olarak engelliği farklı görmeyi bırakmalı güvenlik başta olmak üzere çevre düzenlemeleri ve yapı düzenlemeleri sorunlarına farklı çözüm yolları getirmeliyiz. Engelli aileleri engellilerini mümkün olduğu kadar dışarıda toplumun içerisinde tutmalıdır Derneğimiz 2012-2013 yılı faaliyeti kapsamında TBESF düzenlediği Türkiye atıcılık şampiyonasına ve masa tenisi şampiyonasına katılmış ve Türkiye üçüncüsü olmuştur. İlimiz genelinde çevremizi temiz tutalım engellileri özgürlüğe kavuşturalım kampanyası düzenlemiş bu kapsamda 3 ton plastik şişe ve kapağı doğadan dönüşüme kazandırılmış 7 adet tekerlekli sandalye alınarak maddi durumu iyi olmayan engellilere teslim edilmiştir. Kampanyamız devam etmektedir.Kurumlarımızın ve halkımızın bu kampanyaya desteklerini bekliyoruz. Bu gecenin hazırlamasında emeği geçen değerli üyelerimize, özel eğitim uygulama merkezi ve özel eğitim iş uygulama merkezi öğretmenleri ve öğrencilerine, kapılarını bize açan Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne. güvenliğimizi sağlayan İl Emniyet Müdürlüğü’müze, Sağlık İl Müdürlüğü’müze bizlere çalışmalarımızda pozitif ayrımcılık yapan Iğdır Devlet Hastanesi’ne ve sosyal etüt ve proje müdürlüğüne ve aldığınız biletlerle bizleri hayata bağlayan siz değerli halkımıza bu yıl ilk defa bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirerek 20 engellimize tekerlekli sandalye bağışlayan Hazar Koleji yöneticilerine, çalışanlarına öğrencilerine ve velilerine teşekkür ediyorum. Herkes bir engelli adayıdır diyor ve Hepinize saygılar sunar iyi eğlenceler dilerim.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.