1 Mayıs Coşkusu, Şiddetli Rüzgâr ve Yağmur Engeline Takıldı

a1

Kars’ta Emek ve Demokrasi Platformuna üye sendikalar, siyasi partiler, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve Karslılar, 1 Mayıs’ı şiddetli rüzgâr ve yağmur altında, coşkulu ve huzurlu bir şekilde kutladı.

 

Polisin geniş güvenlik önlemleri alındığı Mitingde Karslılar, Cumhuriyet Meydanında bir araya geldi. Alana peşe peşe gelen guruplar, yağmur öncesi Kürtçe, Türkçe ve Azeri müziği eşliğinde halaylar çekti.

Nadire Koçyiğit’in sunduğu 1 Mayıs Miting’de alana gelen guruplar, alkışlar eşliğinde tek tek selamlandı. Ardından da alanda hazır bulunan sendika ve sivil toplum örgütlerinin temsilsi ve başkanları, Koçyiğit tarafından sahneye davet edildi. Sahneye davet edilen temsilci ve başkanlar mitinge katılanları selamladı.

Devrim şehitleri adına Enternasyonal Marşı eşliğinde 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan 1 Mayıs mitingi, 1 Mayıs Tertip Komitesi adına Hayati Mehmetoğlu’nun yaptığı konuşma ile devam etti. Mehmetoğlu’nun konuşmasın ardından ise bayram havasında kutlanması planlanan 1 Mayıs Mitingi, şiddetli rüzgarın azizliğine uğradı. Rüzgar nedeniyle Mehmetoğlu, konuşmasını güçlükle tamamladı. Bu sırada alanda bulunan pankartlar rüzgar nedeniyle sağa sola savruldu. Şiddetli rüzgar ve yağmurun etkisini arttırması üzerine, 1 Mayıs Tertip Komitesi Mitingi sonlandırdı. Daha sonra da alanı dolduran Karslılar evlerine döndü. Bu sırada bazı gençler ise yağmur ve rüzgara rağmen bir süre daha

halaylar çekmeye devam etti.

MEHMETOĞLU, “DEVRİMCİLERİN ÖFKESİNİ, YÜREKLERİNDEKİ ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ ATEŞİNİ DÜNYANIN BÜTÜN SULARININ SÖNDÜREMEYECEK”

Öte yandan 1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşma yapan Hayati  Mehmetoğlu, İstanbul ve Ankara’da düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına katılanlara yönelik yapılan baskılara dikkat çekerek İstanbul ve Ankara büyük şehir belediyelerinin su depolarında su kalmadığını iddia etti. Ankara ve İstanbul’da bir yangın çıkması durumunda itfaiyelerin yangına müdahale edemeyecek duruma geldiğine de dikkat çeken Mehmetoğlu, suların polisin TOMO’ları ile halkın üzerine sıkıldığını ve devrimcilerin öfkesini, yüreklerindeki özgürlük ve barış ateşini dünyanın bütün sularının söndüremeyeceğini söyledi.

BU DAHA BAŞLANGIÇ, MÜCADELEYE DEVAM

Mehmetoğlu daha sonra da “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” diye

devam ettiği konuşmasında, bu yıl işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı 124. kez kutladıklarını belirtti.

 Bugün 1 Mayıs’ı, omuz omuza sözlerini ve türkülerini hep birlikte söyleyerek 1 Mayıs 1977, 1989 ve 1996’da yitirdikleri emekçileri andıklarını belirten Mehmetoğlu, “Tüm mağdurlarla, yoksullarla, dışlananlarla, işsizlerle, işçilerle, kamu emekçileriyle, mimar ve mühendislerle, aydınlarla, sanatçılarla, kadınlarla, gençlerle, emeklilerle, basın emekçileriyle omuz omuzayız. Ve bu bilinçle

taleplerimizle, rengarenk bayraklarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla tek yüreğiz. Bizler insanca yaşamak, onurlu yaşamak istiyoruz. Bu yüzden taşeron çalıştırmayla, özel istihdam bürolarıyla, esnek çalıştırmayla, sözleşmeli personel uygulamalarıyla köle olmaya direniyoruz. Bu yüzden kıdem tazminatımıza, örgütlenme hakkımıza sahip çıkıyoruz. Bu yüzden grev ve gerçek toplu sözleşme ile örgütlenme ve siyaset yapma hakkımızın engellenmesine karşı çıkıyoruz. Bizler insanca ve onurlu yaşamak istiyoruz. Bu yüzden ölümüne çalıştırılmaya, simit hesabıyla yapılan artışlara, pazarda alınıp satılan bir meta muamelesi görmeye hayır diyoruz. Kamu emekçileri olarak sefalet ücretlerinden bıktık usandık. Yandaş konfederasyonla hükümetin kirli pazarlıkları, satış sözleşmeleri ile açlığa mahkum olmayı istemiyoruz.

En insani ve en temel haklarımızı savunduğumuzda “terörist” damgası yemek, tutuklanmak istemiyoruz. Çünkü bizler, bu ülkenin onurlu insanları olarak insanca yaşamak istiyoruz.” Dedi.

ARTIK ‘YETER’ DİYORUZ

Biz “namus” kisvesiyle öldürülmek, sermayeye ucuz işgücü olmak, Roboski’de devletin bombasıyla, Okmeydanı’nda devletin gaz fişeğiyle vurulup öldürülmek istemediklerini de belirten Mehmetoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Acımızla alay edilmesini, seçim mitinglerinde hedef gösterilmeyi kabul etmiyoruz. Biz inşaat çılgınlığıyla güneşimizin, parklarımızın, ağaçlarımızın çalınmasına isyan ediyoruz. Kar ve rant için derelerimizin kurutulmasına, toprağımızın zehirlenmesine, plaza dikilecek diye mahallemizden sürülmeye artık yeter diyoruz. Kürt Sorunu’nun savaşla çözülmeyeceğini yıllarca büyük bedeller ödeyerek görenler olarak kardeşlerimizle, komşularımızla savaşa hayır diyoruz!

Biz, bu ülkenin bütün ötekileriyiz. Dinimiz, mezhebimiz, dilimiz, kültürümüz, cinsiyetimiz nedeniyle ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmek, yok sayılmak istemiyoruz.

            

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.