07-11 Yaş Aile Eğitimi Kursu Sona Erdi

mn

2014 – 2015 eğitim öğretim yılı içerisinde Iğdır Halk Eğitimi Müdürlüğü tarafından Iğdır bulunan Kurtluş İlkokulunda rehber öğretmen Arzu Ay tarafından açılan, 07 – 11 Yaş Aile Eğitim Kursları” düzenlenen belge töreni ile sona erdi.

Belge töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Muhittin Yücel ,”Ülkemiz genelinde anne ve babaların, ana-babalık becerilerinin geliştirilmesi ve aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi yoluyla çocuğun ve ergenin var olan potansiyelini kullanmasını sağlamak amacıyla bu kursları açıyoruz. Anne ve babalarımızı en iyi şekilde yetiştirmek eğitmek zorundayız. Geleceğimiz olan çocuklarımızı iyi yetiştirmeliğiz. Kursta emeği geçen herkesi kutluyorum.”dedi.

Rehber öğretmen Arzu Ay ‘da “kursumuza 25 anne ve baba katıldı.19tanesi devam ederek serftika almaya hak kazandı. Kursumuzdan sonra büyük gelişmeler yaşandı. Çocuklarının diliyle konuşmaya başladılar. Onlarla arkadaş oldular. Kursta, etkili ebeveynlik yapma becerisini arttırmanın yanı sıra, çocuğun gelişimine, yaşına ve yaşadıkları olaylara uygun anne babalık yapmak için gerekli yöntemleri ve becerileri kazandırmayı, ayrıca engelli bireylere duyarlılık geliştirme konusunda bilinç kazandırmayı amaçlamaktadır. Programa 7-11 yaş arasında çocuğu olan anne babalar ve bakımında görevli olan kişiler katılabilmektedir. Programın toplam süresi 14 haftadır. Bu süre, 14 oturum hâlinde düzenlenmiş olup, her oturumda ayrı bir tema işlenmektedir. Haftalık ders saati 5 saat olan kurs, toplam 70 saattir. 5 ders saatinin 3 ders saati grupla yapılan sohbetlerden oluşmaktadır. 2 ders saati ise; haftanın değerlendirilmesi, bir sonraki haftanın planlanması çalışmalarının yapılması şeklinde düzenlenmiştir. Program, haftada bir uygulanan oturumlardan oluşmaktadır ve oturumlarda grup ile sohbet, programda yer alan temalara bağlı olarak aktif katılımı destekleyecek şekilde yürütülmektedir. Programa sonradan katılmak isteyen aileler, kursun başlama tarihinden itibaren ilk 10 güne kadar kayıt yaptırabilir ve programa katılabilirler. Her grup sohbeti sonunda, ailelerin edindikleri bilgileri yakın çevreleriyle paylaşabilmeleri amacıyla özet ya da ek bilgilerin yer aldığı ekler verilmektedir. Sohbetler sonunda, aileler o haftaki konuyla ilgili olarak kararlar almaya ve uygulamaya yönlendirilmektedir. dedi.

Kursiyerlerde bu kursa katıldığımız için çok mutluyuz. Çok şey öğrendik. çocuklarımızı şimdi daha çok anlıyoruz. ve seviyoruz”dediler.

Kurtuluş ilokulu salonunda gerçekleştirilen kursların belge törenine; Milli Eğitim Müdür yardımcısı Muhittin Yücel, Ahmet Gelal, katıldı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.